Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Sosnowicach
Strona główna

Archiwum

Nauczyciele

Uczniowie

Absolwenci

Osiągnięcia

O szkole

O Sosnowicach

Rada Rodziców

Samorząd

SU Zgoda

Fotografie

Foto-archiwum

Najlepsi

Kontakt

Linki

Archiwum AKTUALNOŚCI

2013/2014WYPRAWKA SZKOLNA 2014

Dyrektor Szkoły informuje, że  rodziny, których dochód na jednego członka nie przekracza 539 zł mogą się starać o dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów klas II, III lub VI szkoły podstawowej na rok szkolny 2014/2015.
Dokumenty, które należy złożyć w sekretariacie szkoły:
 1) wniosek (kompletny),
 2) zaświadczenia o dochodach za sierpień 2014 r,
3) dowód zakupu podręczników (imienna faktura, rachunek),
4) zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
5) zaświadczeniem o posiadaniu gruntów,
6) nr konta oraz inne dokumenty potwierdzające dochody wnioskodawcy.DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU

W piątek 20 czerwca 2014 r. w godzinach 11:00 - 12:30 zapraszamy wszystkie przyszłe przedszkolaki i ich rodziców na dzień otwarty w przedszkolu.


KIERMASZ KSIĄŻEK

Dyrektor Szkoły informuje, że w czwartek 26 czerwca 2014 r.  w naszej szkole odbędzie się
kiermasz używanych podręczników.
.


WYRAZY UZNANIA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SOSNOWICACH

W dniach 17 – 18 czerwca troje uczniów, uczestniczących w projekcie „Książka dla  Każdego” ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnowicach przebywało na Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0. To prestiżowe wyróżnienie przypadło nam w udziale wraz z 50 projektami spośród 340 szkół biorących udział w programie. Festiwal podzielony został na dwie części: pierwszego dnia odbywały się warsztaty zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli po czym mieliśmy czas wolny na radosne  korzystanie z dóbr oferowanych przez Centrum Nauki Kopernik, gdzie cała impreza się odbywała. Natomiast drugiego dnia prezentowaliśmy zakwalifikowany projekt ”Książka dla Każdego”. Uczniowie mieli jak najlepiej pokazać swoje dokonania, zarówno ekspertom, których było dwóch, jak i gościom. Naszymi ekspertami byli: sam redaktor Gazety Wyborczej – Grzegorz Piechota, który po długiej rozmowie oraz dokładnym sprawdzeniu wszystkich elementów projektu, wręczył nam pamiątkowy dyplom i Dorota Kraśniewska z British Counsil, której  projekt bardzo się podobał.
„Książką dla Każdego”  zainteresowali się:
Pani podsekretarz stanu w MEN – Ewa Dudek
Zastępca Dyrektora Centrum Nauki Kopernik – pani  Irena Cieślińska
Pani Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall
Europoseł i Minister Administracji i Cyfryzacji- pan Michał Boni
Wiceprezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej- pani Alicja Pacewicz i Dyrektor Szkoły z Klasą – Agata Łuczyńska
Wspaniałe panie z programu Szkoła z klasą komentujące  nasze wpisy na blogu i przyznające nam odznaki-Magdalena Janiszewska i Aneta Ziemińska
Prezenterka telewizyjna i specjalistka od kina – Grażyna Torbicka.
Dwa dni Festiwalu były bardzo ciekawe i owocne, nawiązaliśmy wiele ciekawych znajomości, ale nie mielibyśmy szansy w nim uczestniczyć, gdyby nie wsparcie Rady Rodziców, której serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Wolska


WYCIECZKA DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

17 czerwca 2014 r. uczniowie klas I-VI uczestniczyli w wycieczce do Kalwarii Zebrzydowskiej.
W programie wycieczki było zwiedzanie Klasztoru oo. Bernardynów i Bazyliki. Poznali historię Klasztoru i Dróżek. Odwiedzili groby żołnierzy poległych w I wojnie światowej, w ramach obchodów 100-lecia wybuchu Wielkiej Wojny. Wędrowali fragmentem Dróżek NMP.

FOTOGRAFIE


W ZDROWYM SMERFIE ZDROWY DUCH

Jedną z atrakcji niedzielnego festynu była przygotowana przez Rodziców i uczniów naszej szkoły inscenizacja pt. "W zdrowym Smerfie zdrowy duch". Przedstawienie miało na celu przypomnienie w żartobliwy sposób o konieczności dbania o swe zdrowie.

W przedstawieniu udział wzięli:
Aktorzy: Bernadetta Bujak, Anna Grzesiek, Justyna Jachymczyk, Małgorzata Klaja, Agata Mosór, Barbara Pławecka, Michał Pławecki, Wioletta Szwed, Julia Wieczorek, Justyna Wieczorek, Marta Zięcik oraz uczniowie klasy 1
Scenografia: Julita Klaja, Wioletta Sekuła
Kostiumy: Elżbieta Morys, Agnieszka Tuman
Nagłośnienie: Krzysztof Adamus
Reżyseria: Teresa Paździor

Specjalne podziękowania kierujemy do pani Anny Łęckiej - Boroń za pomoc w organizacji przedstawienia.

FOTOGRAFIEFESTYN RODZINNY 'ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO"

W niedzielę 15 czerwca 2014 r. odbył się tradycyjny festyn rodzinny pod hasłem "Żyj zdrowo i kolorowo". Festyn rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Kosek witając wszystkich gości. Potem rozpoczęły się występy dzieci. Przedszkolaki z obu grup, uczniowie wszystkich klas przedstawili przygotowane na tę okazję występy: tańce, piosenki, inscenizacje.  oraz inscenizacja przygotowana przez rodziców uczniów pt. "W zdrowym Smerfie zdrowy duch".
Następnie uczestnicy festynu mieli możliwość zmierzenia swego ciśnienia tętniczego krwi i oznaczenie poziomu cukru na stoisku medycznym prowadzonym przez pania dr Alinę Rawskąi pielęgniarkę Iwonę Kołodziejczyk z NZOZ w Paszkówce.
Prezes OSP w Brzeźnicy Mateusz Żukowski zaprezentował zebranym sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy z OSP Brzeźnica równiez zabawiali dzieci, równocześnie ucząc.
Na dzieci czekało wiele atrakcji - zabawy prowadzone przez animatorów z Fadolandii, pływające kule, dmuchany zamek, przejażdżki minisamochodem i minimotocyklem.
Dla uczestników festynu Rada Rodziców przygotowała kawę, ciasto, kiełbaski z grilla i inne smakołyki. Późnym popołudniem rozpoczeła się zabawa taneczna, wszyscy doskonale sie bawili.

FOTOGRAFIEZIELONA SZKOŁA W DĄBKACH

W dniach od 01.06. do 10.06. 2014 r.  uczniów klas: III, IV i V wraz z wychowawczyniami przebywali na „Zielonej Szkole” w Dąbkach koło Darłowa w woj. Zachodniopomorskim. Po długiej autokarowej podróży czekał na nich piękny Ośrodek Wypoczynkowy „Duet” położony tuż przy nadmorskiej plaży oraz blisko jeziora Bukowe.
Uczniowie po zajęciach lekcyjnych spędzali czas bardzo atrakcyjnie. Pogoda dopisała, więc zabawom nie było końca. Spacerowali brzegiem morza szukając muszelek,  tworzyli piaskowe rzeźby, a odważniejsi nawet zażywali morskich kąpieli niezrażeni niską temperaturą wody. Wszyscy też przyjęli chrzest morski z rąk Neptuna. Wieczorami zaś przebywali  na placu zabaw, a także grali w piłkę nożną czy siatkową. Były również dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek i wesołym śpiewem oraz wycieczki.

W ramach „Zielonej Szkoły” uczestniczyli w wycieczkach do:

Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie wędrowali bardzo trudnym ale ciekawym szlakiem przez ruchome wydmy. Odwiedzili tam również  Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie zawierające okazy fauny i flory Słowińskiego Parku Narodowego. 

Skansenu Muzeum wsi Słowińskiej w Klukach, poznali tam życie i kulturę mieszkańców Kaszub.

Darłowa, gdzie  zwiedzali Zamek Książąt Pomorskich,

Darłówka, tam  zobaczyli port rybacki.

Odbyli rejs statkiem po Jeziorze Bukowe

Stadniny koni, gdzie jeździli konno i podziwiali zwierzęta w mini zoo.

Dużą atrakcją był pobyt w Akqaparku z morska wodą, gdzie  wszyscy zażywali ciepłej kąpieli w basenie.
Wszyscy podczas „Zielonej Szkoły” uczyli się samodzielności i starali się  radzić sobie z emocjami. Dysponując kieszonkowym uczyli się także, jak rozsądnie wydawać pieniądze.

Wrócili opaleni, pełni wrażeń i prawie dorośli, bo potrafili przez 10 dni dbać o siebie z dala od domu.


FOTOGRAFIEWYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach 28-30 maja 2014 r. klasy 5 i 6 pod opieką wychowawczyni klasy 6 Henryki Brożek i rodziców, pojechały na wycieczkę do Warszawy.  W programie było zwiedzanie największych atrakcji stolicy - nowoczesnych, powstałych w ostatnich latach i historycznych. Na trasie zwiedzania znalazły się Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Starówka, Łazienki Królewskie, gdzie uczniowie zwiedzili Pałac Myśliwiecki,  w którym mieszkał książę Józef Poniatowski. Kolejnymi punktami programu była Archikatedra Warszawska, Zamek Królewski, Wojskowe Powązki. Podczas przejazdu autokarem uczestnicy wycieczki widzieli najważniejsze obiekty w Warszawie: Pałac Prezydencki, Belweder, Gmach Sejmu i Senatu, ambasady wielu państw. Przewodnik zwracał uwagę na miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej ginęli Polacy. Są tam dziś pomniki i tablice pamiątkowe. Z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki uczniowie oglądali panoramę Warszawy.


 FOTOGRAFIEFESTIWAL SZKOŁY Z KLASĄ 2.0

27 maja w Szkole Podstawowej w Sosnowicach odbył się Szkolny Festiwal Szkoły z Klasą 2.0.  Swą obecnością zaszczycili nas tego dnia Radni Gminy Brzeźnica z naszej miejscowości -  Małgorzata Klaja i Marian Ostrowski, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Wiesława Jarguz, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy i Radny Powiatowy - Kazimierz Mostowik, poetka ludowa i kustosz zabytkowego Kościółka w Sosnowicach – Maria Bednarz, artystka plastyk – Anna Kowal, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich - Anna Bal, Katarzyna Figuła, Anna Grzesiek oraz rodzice dzieci biorących udział w projektach, a także nauczyciele i uczniowie ze szkoły. Wszystkich powitała Dyrektor szkoły – Elżbieta Kosek, która przedstawiła ideę e - szkoły oraz programu Szkoła z Klasą 2.0. Pierwsza część Festiwalu związana była z prezentacją przedstawiającą całoroczną pracę nad projektem zaangażowanych nauczycieli i uczniów. Kolejno prezentowali się: Maria Klaja i grupa przedszkolna, Bogusława Brożek wraz z trzecioklasistami, Przemysław Opyrchał i szkolni sportowcy, Marta Wolińska z piątoklasistami i Agnieszka Wolska wraz z uczniami klas IV, V i VI. W drugiej części goście oraz uczniowie szkoły zostali zaproszeni do specjalnie na ten dzień przygotowanych sal lekcyjnych, gdzie prezentowano dokonania, a także metody, programy wykorzystywane w programie oraz blogi, stworzone na jego potrzeby. Do każdej klasy prowadziły drogowskazy, więc można było łatwo się zorientować, gdzie pójść i wyznaczyć własną trasę.
Przedszkolaki wraz z nauczycielkami pokazały eksperymenty. Uczniowie klasy III zaprosili na barwną wędrówkę szlakiem tradycji i zwyczajów Sosnowic, na sali gimnastycznej można było zobaczyć efekty projektu FUN – table tennis, a klasa V zaprezentowała miejscowe legendy w angielskiej wersji językowej, natomiast grupa uczniów z klas IV, V i VI pokazała stworzoną przez siebie Książkę dla Każdego.
Dla wszystkich biorących udział w programie oraz gości było to ciekawe doświadczenie.

FOTOGRAFIE


XVIII DNI PAPIESKIE W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

We wtorek w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika odbył się Turniej Tenisa Stołowego, w którym uczestniczyło 70 młodych sportowców. Turniej był rozgrywany w 7 kategoriach wiekowych. Po czterech godzinach zaciętej rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy z rąk Burmistrza Miasta Zbigniewa Stradomskiego otrzymali cenne nagrody i dyplomy. Na zawodach nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy udowodnili, że w naszym regionie nie ma lepszych tenisistów stołowych. Oto wyniki rywalizacji:

W kategorii: chłopcy – szkoły podstawowe

I miejsce – Jakub Dudzik
II miejsce – Jan Bańdo
III miejsce – Dawid Chromy
W kategorii: dziewczęta – szkoła podstawowa

I miejsce – Natalia Adamus
II miejsce – Paulina Adamus
III miejsce – Natalia Żurek

FOTOGRAFIEDZIEŃ MATKI 2014

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Uczniowie naszej szkoły jak co roku uczcili swe Mamy zapraszając je na szkolną uroczystość. W szkole zjawiły się Mamy, by obejrzeć orzygotowany orzez swe dzieci pod kierunkiem pań Bogusławy Brożek i Krystyny Hardek program: bardzo pomysłowe i pryginalne przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia". W inscenizacji oprócz tradycyjnych postaci występowały również ptaszki, czarownice, wiewiórki i owoce. Po przedstawieniu dzieci śpiewały dla swych mam piękne i nastrojowe piosenki.. W podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą otrzymują, dzieci składały Mamom serdeczne życzenia, wręczały laurki i upominki, zaprosiły je na wspólny słodki poczęstunek.

FOTOGRAFIE


ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie Rodziców odbędzie się w poniedziałek 26 maja 2014 r. o godz. 15:30.


POLSKA BIEGA 2014

23 maja 2014 r. na boisku sportowym odbyła się impreza sportowa pod nazwą „Cała Polska Biega”. Swym patronatem objął ja Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos. Celem spotkania była popularyzacja biegania jako najprostszej formy sportu, promocja zdrowego trybu życia, stymulowanie aktywności twórczej młodzieży w realizacji zamiłowań i zainteresowań oraz promocja gminy.

Naszą szkołę reprezentowało 52 uczniów od „zerówki” po szóstą klasę. Reprezentanci naszej szkoły walczyli ambitnie, wszyscy ukończyli biegi, a troje z nich odniosło sukces;

Krzysztof Bienias z kl. III – I miejsce w kategorii Mini ( kl. I-III)

Katarzyna Sekuła z kl. VI – III miejsce w kategorii Junior (kl. IV-VI, dziewczęta)

Arkadiusz tuman z kl. V – III miejsce w kategorii Junior (kl. IV-VI, chłopcy)

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe puchary.

Gratulujemy.


FOTOGRAFIE


SPOTKANIE Z POETKĄ

21 maja 2014 r. zaszczyciła nas swa wizytą poetka ludowa z Sosnowic, pani Maria Bednarz. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Pani Maria opowiadała o swym życiu i o swej poezji. Pisze od wczesnej młodości, tworzy wiersze, piosenki, monologi. W 1982 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Dowodem uznania dla jej twórczości jest nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa. Nalezy do Związku Literatów „Wyspiarze” działającym przy Domu Kultury w Skawinie. Społecznie pełni funkcję opiekuna – kustosza zabytkowego kościółka w Sosnowicach.
Poetka przeczytała kilka swoich wierszy, wysłuchała równiez wierszy stworzonych przez uczennice naszej szkoły i nagrodzonych na prestiżowym konkursie.
Na zakończenie uczniowie przy akompaniamencie Piotra Woźniczki z klasy V zaśpiewali piosenkę o sosnowickim kościółku skomponowana do wiersza Marii Bednarz.

FOTOGRAFIEKONCERT GITAROWY

Dnia 20.5.2014 r. gościliśmy w  naszej szkole gitarzystę jazzowego Bogdana Grada, który w ramach edukacyjnego programu muzycznego pt. "Instrumenty Strunowe Świata" zaprezentował znane instrumenty, takie jak: gitara akustyczna, gitara elektryczna, mandolina, ale też w Polsce rzadko spotykane, np bouzouki, charango, banjo czy bałałajka.
Występ artysty bardzo podobał się dzieciom i starszym, i młodszym, wszyscy świetnie się bawili.

FOTOGRAFIE


WIZYTA W MIASTECZKU KOMUNIKACYJNYM

Uczniowie klasy IV ponownie wybrali się do Miasteczka Komunikacyjnego w Skawinie, by ćwiczyć umiejętność jazdy rowerem. Pod czujnym okiem pani Bogusławy Wyroby ze Straży Miejskiej w Skawinie, uczestnicy poruszali się po „ulicach” ze skrzyżowaniami, rondami i znakami drogowymi stosując przepisy ruchu drogowego. Czwartoklasiści mieli także okazję do zaprezentowania swoich możliwości podczas pokonywania toru przeszkód w zakresie jazdy sprawnościowej rowerem.

FOTOGRAFIE


ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ W BRZEŹNICY

Pierwsze miejsce w gminnym turnieju piłki nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęli reprezentanci naszej szkoły. W poniedziałkowe przedpołudnie na Orliku w Brzeźnicy chłopcy rozegrali cztery mecze. W trzech odnotowali zwycięstwo, a jeden zremisowali. Dzięki wygranej awansowali do półfinału powiatowego, który odbędzie się 21.05. w Frydrychowicach. Liczymy na dalsze sukcesy!!!

FOTOGRAFIE


WYCIECZKA ORNITOLOGICZNA

9 maja 2014 roku uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w wycieczce prowadzonej przez Krzysztofa Czajowskiego - ornitologa. Spacerując mieli okazję obserwować ptaki, uczyć sie rozpoznawać gatunki, słuchać wielu ciekawostek na temat ptaków. Podczas trwającej dwie godziny wycieczki uczniowie zaobserwowali 17 gatunków ptaków: dzięcioła zielonego, ploszkę siwą, kosa, dwa gatunki jaskółek: oknówkę i dymówkę, szpaka, kwiczoła, wilgę, pierwiosnka, kapturkę, dzwońca, sikorę modrą, sierpówkę, grzywacza, bażanta, wróbla i sójkę. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w konkursie ornitologicznymm, zwycieżcy otrzymali pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka wszystkim się podobała, była przyjemna i pouczająca.

FOTOGRAFIE


MAJOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

W piątkowe popołudnie 2.05. na Orliku w Brzeźnicy, został rozegrany Majowy Turniej Piłki Nożnej pod patronatem Wójta Gminy Brzeźnica Bogusława Antosa. W zawodach uczestniczyli również nasi reprezentanci szkoły zajmując dobre trzecie miejsce. Po zakończonych rozgrywkach wszystkie drużyny biorące udział w zawodach z rąk animatorów pracujących na Orliku otrzymali puchar oraz dyplom, a najlepsi zawodnicy z każdej drużyny okolicznościowy medal. Rozgrywki były prowadzone w duchu fair-play.

FOTOGRAFIE


NARODOWE ŚWIĘTO TRZECIEGO MAJA

30 kwietnia 2014 roku uczniowie z klasy V zaprosili nas na apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu przypomnieli, co dla historii Polski wniosła ta druga na świecie po amerykańskiej i pierwsza w Europie nowoczesna, spisana ustawa zasadnicza. Święto ustanowiono w 1919 roku, a po II wojnie światowej oficjalnie zaczęto je obchodzić dopiero od 1990 roku.  Twórcami tego postępowego aktu prawnego byli: Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Adam Stanisław Krasiński oraz król Stanisław August Poniatowski. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Do tych gorących wydarzeń z historii Polski nawiązuje film Tomka Bagińskiego Animowana Historia Polski wyświetlany podczas Expo 2010.
FOTOGRAFIEDZIEŃ ZIEMI
Pod koniec kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi pod hasłem „Zmieniaj nawyki -  nie klimat!”. W tym roku w obchody Dnia Ziemi wpisały się Listy dla Ziemi - edukacyjna akcja proekologiczna Fundacji Ekologicznej ARKA.
Przez kilka dni koordynatorzy szkolni zachęcali do ekologicznego stylu życia i wyjaśniali, jak można zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia z korzyścią dla zdrowia i środowiska naturalnego. Więcej informacji na  https://www.facebook.com/listydlaziemi
Wiedza na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowotnych skutków jest niewielka. Złe nawyki dorosłych, którzy spalają śmieci w piecach grzewczych, powodują zatruwanie powietrza.
Dlatego do działania przystąpili najmłodsi, bo
„choć ekolodzy z nas jeszcze mali,
uczyć będziemy tego wandali.
Matka natura nam wynagrodzi ,
jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie”.
Na specjalnie przygotowanym papierze napisali listy do dorosłych, by zmieniali nawyki i zadbali o piękne środowisko naturalne i zdrowy klimat. Uświadomili dorosłym, że dym z kominów z domowych pieców grzewczych, gdy spala się w nich złej jakości opał i niepotrzebne przedmioty, zanieczyszcza powietrze. Śmieci powinny trafiać do wyspecjalizowanych zakładów, które zajmują się utylizacją i recyklingiem odpadów, i robią to bez szkody dla środowiska i zdrowia.
„Człowieku oczyść powietrze, wodę, glebę, las.
Zdrowo i pięknie będzie wokół nas!”


DZIEŃ OTWARTY DLA RODZICÓW

Zapraszamy Rodziców na dzień otwarty w szkole
we wtorek 29 kwietnia 2014 r. w godzinach od 17:00 do 18:00.


APEL WIELKANOCNY

A my tutaj idziemy z wielkanocnym zajączkiem,
z wielkanocną piosenką.
A my tutaj idziemy z pełnym koszem radości,
wszystkim radość niesiemy,  niech się w sercach rozgości.
Wielkanoc – to najradośniejsze święto zarówno w kościelnym roku liturgicznym jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole odbył się Apel Wielkanocny, na którym uczniowie klasy III wraz wychowawczynią Bogusławą Brożek przedstawili zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Widzom bardzo podobała się piosenka „Zabawa na wybitki” związana z zabawą  wielkanocną – uderzaniem  pisanką o pisankę. Dawniej, gdy ktoś stłukł pisankę przeciwnika, to wygrywał cały zapas jego pisanek.

FOTOGRAFIE
LEKCJA HISTORII: "A WIĘC... WOJNA"

14 kwietnia 2014 roku uczniowie klas V i VI uczestniczyli w lekcji historii, którą przeprowadził historyk IPN Bogdan Dobrucki. Uczniowie poznali wybrane wydarzenia z trudnej historii Polski XX wieku. Najpierw przenieśli się do okresu sprzed 100 lat – I wojny światowej. W dalszej części spotkania dowiedzieli się, jakie były szanse Polski we wrześniu 1939 r., by uratować kraj. Poznali ofiarność dowódców i żołnierzy w walce z najeźdźcami. Termin spotkania nie był przypadkowy, kwiecień to miesiąc Pamięci Narodowej. Pamiętamy o ludziach, dla których walka o wolność i los ojczyzny był celem najważniejszym.


PRZED NIEDZIELĄ PALMOWĄ

W piątek 11 kwietnia uczniowie klasy III i I gościli na zajęciach panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnowicach –  Małgorzatę Klaję,  Barbarę Brożek i Annę Grzesiek.
Panie  opowiedziały dzieciom o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi  w naszej miejscowości.
Następnie odbyły się zajęcia  warsztatowe, podczas których każdy uczeń wykonał tradycyjną palmę wielkanocną.
Wszyscy bardzo się cieszyli z wykonanych własnoręcznie pięknych palm.
FOTOGRAFIE

WYCIECZKA DO KRAKOWA
Antonii Kucharczyk widziany oczami Anny Kowal…
10 kwietnia 2014 roku uczniowie klas IV, V i VI udali się na wycieczkę do Krakowa. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie cel wycieczki a właściwie dwa. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa, gdzie oprowadzający nas pan pilot przekazał nam w niezwykle ciekawy sposób historie  lotnictwa i maszyn, które mogliśmy zobaczyć na wystawie.  Niektóre można było zwiedzić także w środku. Tak było z dawnym rządowym samolotem, którym latali prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Następnie udaliśmy się do sali doświadczeń, gdzie mogliśmy zobaczyć i sprawdzić symulator lotów, kabinę samolotu oraz sprawdzić czy nadajemy  się na pilotów. Zabawa była bardzo udana.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była niezwykła wystawa mieszcząca się w Muzeum Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Mogliśmy tam nie tylko zobaczyć jak wyobraża sobie „Dwanaście bab” Antoniego Kucharczyka malarka Anna Kowal, ale także samodzielnie przeczytać teksty tego niezwykłego chłopskiego poety z terenu gminy Brzeźnica. Dodatkową atrakcją  były nagrane przez wybitnego aktora Teatru Starego – Krzysztofa Globisza audiobooki, których można było wysłuchać spoglądając na konkretne obrazy. Wizyta w teatralnym muzeum uświadomiła nam, że niezależnie od miejsca urodzenia czy pochodzenia jeśli wytrwale będziemy dążyć do celu to wszystko jest możliwe. Antonii Kucharczyk znany jako Jantek z Bugaja tworzył wspaniałe wiersze oraz znał i cenił wielu wybitnych poetów swoich czasów: Lucjana Rydla, Włodzimierza Tetmajera i Marię Konopnicką, której poświęcił kilka wierszy.
FOTOGRAFIE


TRADYCJA STOŁU WIELKANOCNEGO

W  niedzielne popołudnie 6 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami byli na uroczystym  spotkaniu przedświątecznym "Tradycja Stołu Wielkanocnego" w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Przepięknie zastawione stoły zachęcały do skosztowania przysmaków, przygotowanych specjalnie na to spotkanie przez panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Brzeźnica.
 Na stołach można było znaleźć jajka pod różnymi postaciami, różnego rodzaju mięsa, szynki i kiełbasy, sałatki, pasty, pasztety, roladki, babki, mazurki i wiele, wiele innych smakołyków.


FOTOGRAFIE


SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

W słoneczne poniedziałkowe przedpołudnie na stadionie Płomienia Sosnowice odbyły się gminne sztafetowe biegi przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wzięły udział szkoły z Brzeźnicy, Marcyporęby, Paszkówki i Sosnowic. Do dalszego etapu powiatowego awansowały dwie najlepsze drużyny z kategorii dziewcząt i chłopców. Reprezentanci naszej szkoły po dobrych biegach uplasowali się na miejscu IV i III.

FOTOGRAFIE


WARSZTATY NAUKOWE W AGH JUNIOR

4 kwietnia 2014 r. uczniowie klas I. II, i II wraz z wychowawczyniami udali sie na wycieczkę do Krakowa. Tam uczestniczyli w zorganizowanych przez Akademię Górniczo Hutnicza warsztatach dla dzieci. Podczas warsztatów dzieci dowiediały się jak prawidłowo segregować odpady i jakie ma to znaczenie dla środowiska. Prowadzące przedstawiły dobre wzorce oszczędzania energii elektrycznej oraz wody. Poprzez ciekawe gry i zabawy uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto chronić środowisko i jak mogą w prosty sposób zadbać o świat wokół siebie.


FOTOGRAFIE


BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

27 marca 2014 r. odwiedziła naszą szkołę inspektor Bogusława Wyroba, funkcjonariusz Straży Miejskiej w Skawinie. Przypomniała przedszkolakom i uczniom zasady bezpiecznego zachowania sie na drodze, niebezpieczeństwa grożące nieuważnym użytkownikom dróg, uzmysłowiła konieczność używania odblasków. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach zaprezentowane przez pania Inspektor aklogogle, dzięki którym można stwierdzić, co widzi i jak się czuje osoba będąca pod wpływem alkoholu. Uczniowie próbowali chodzić w alkogoglach, co było trudne, łatwo tracili równowagę. Miejmy nadzieję, że na zawsze zapamiętają to przeżycie i zrozumieję, że nikt nie powinien prowadzić samochodu po alkoholu.

FOTOGRAFIE


TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ

W środę 26 marca w Zespole Szkół w Łączanach odbył się turniej piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z naszej gminy. Pierwsze miejsce wśród chłopców zajęła SP z Paszkówki, a wśród dziewcząt SP Brzeźnica. Nasi reprezentanci uzyskali odpowiednio trzecie i piąte miejsce.
.
FOTOGRAFIEZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie Rodziców odbędzie się we wtorek 25 marca 2014 r. o godz. 17:00.


NIEZWYKŁA WYPRAWA DO WŁOCH

Uczennice klasy VI Weronika Bujak i Katarzyna Sekuła wraz z nauczycielką języka polskiego Agnieszką Wolską i rodzicami państwem Wiolettą i Jackiem Sekuła przebywali  w dniach 21 do 24 marca w Trieście. Do tego pięknego, włoskiego miasta poetów i pisarzy udaliśmy się po odbiór wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim Castello di Duino.

[więcej]


POWITANIE WIOSNY

W piątek 21 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym powitaniu wiosny. W tym dniu odbyły się liczne konkursy związane z wiosną takie jak: najbardziej kolorowa klasa, najlepszy wiosenny okrzyk, najśmieszniej ubrany uczeń. Konkursom towarzyszyła dobra zabawa i muzyka. Wszyscy uczestnicy zabaw z rąk pani Dyrektor otrzymali słodkie upominki. Na zakończenie wiosennego dnia uczniowie naszej szkoły wybrali się w kolorowym korowodzie na poszukiwanie wiosny. Dzieci miały w rękach kolorowe transparenty, marzannę, kwiaty, bazie i inne zwiastuny najpiękniejszej pory roku. Był to dzień pełen uśmiechu i radości.

FOTOGRAFIE


WARZYWA I OWOCE W SZKOLE

Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach  Owoce i warzywa w naszej szkole. Dzieci w formie zabawy rozpoznawały owoce i warzywa, które spożywają w ramach programu „Owoce w szkole”. Poprzez ruchowe i plastyczne zabawy wkroczyły w kolorowy świat owoców i warzyw. Wszyscy uczestnicy chętnie stawiali czoła wyzwaniom, z łatwością odgadywali zagadki owocowo-warzywne, a także zaprezentowali swój talent plastyczny.

FOTOGRAFIE


WYCIECZKA DO KOPALNI DOŚWIADCZALNEJ AGH W KRAKOWIE

18 marca 2014 r. uczniowie klas IV-VI odwiedzili Kopalnię Doświadczalną Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest to unikatowe w skali kraju i jedno z nielicznych w Europie laboratorium badawczo-dydaktyczne, które powstało w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. To także obiekt o charakterze muzealnym gdzie prezentowane są maszyny górnicze stosowane w polskim przemyśle. Zgromadzone tu urządzenia skompletowano tak, aby prezentowały zwiedzającym pełny przebieg technologiczny wydobycia węgla. Inicjatorem utworzenia tego miejsca był prof. Wacław Lesiecki (1905 – 1962).
Źródło: http://www.oht.agh.edu.pl/?/kopalnia
.

FOTOGRAFIE


REJONOWE ZAWODY TENISA STOŁOWEGO

W Zespole Szkół nr 2 w Choczni w poniedziałek 17.03.2014 r. odbyły się zawody rejonowe w tenisie stołowym. Naszą szkołę wśród dziewcząt reprezentowały: Natalia Adamus i Paulina Adamus, a wśród chłopców Jan Bańdo i Jakub Dudzik. Dziewczęta po znakomitej grze zdobyły trzecie miejsce. Niewiele zabrakło do awansu do turnieju wojewódzkiego, natomiast chłopcy zajęli bardzo dobre czwarte miejsce. To koniec na ten rok szkolny rozgrywek sportowych w tenisie stołowym. Wszystkim reprezentantom naszej szkoły gratuluję uzyskanych rezultatów.

FOTOGRAFIE


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

12 marca 2014 r. w Domu Strażaka w Sosnowicach odbyły się eliminacje gminne XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Kucharczyk – uczennica klasy V, Jan Bańdo i Bartłomiej Jachymczyk z klasy VI. Do eliminacji powiatowych w kategorii Szkoły Podstawowe zakwalifikował się Bartłomiej Jachymczyk, który zajął II miejsce w eliminacjach gminnych.


FOTOGRAFIA


PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

10 marca 2014 r. uczniowie klas III-VI uczestniczyli w spotkaniu z profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. nauk prawnych i nauk o kulturze fizycznej – Andrzejem Nowakowskim. Pogadanka dotyczyła tematyki prozdrowotnej – właściwego odżywiania się, aktywności fizycznej w różnej formie, szkodliwego wpływu nałogów na zdrowie. Uczniowie zostali uświadomieni, że wiele aspektów związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem zależy od nich i sposobu życia jaki prowadzą.


FOTOGRAFIE
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR TYMBARKU

We wtorek na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Łączanach odbył się turniej piłki nożnej klas I-III o puchar Tymbarku. W zawodach uczestniczyły 4 drużyny: SP Brzeźnica, SP Łączany, PUKS Pobiedr Paszkówka i SP Sosnowice. Pierwsze miejsce zajął zespół z Paszkówki, drugie nasi chłopcy z Sosnowic, trzecie SP Łączany, a czwarte drużyna z Brzeźnicy. Dyplomy i okolicznościowe nagrody wręczył wójt gminy Brzeźnica Bogusław Antos. Zawody toczyły się w miłej i sportowej atmosferze.

FOTOGRAFIE


BAL KARNAWAŁOWY

W niedzielę 23 lutego 2014 roku w Wiejskim Domu Kulturyw Sosnowicach odbył się coroczny bal karnawałowy dla dzieci prowadzony przez panią Magdalenę Gajek. Atrakcją imprezy był zaproszony przez Radę Rodziców clown. który prowadził zabawy, organizował konkursy. Były więc wspólne tańce, prezentacja karnawałowych strojów,  konkursy sprawnościowe i wiedzowe, przeciąganie liny, modelowanie zwierzat z balonów i bańki mydlane.
Rada Rodziców przygotowała poczęstunek dla wszystkich uczestników zabawy.
To było niezapomniane popołudnie, wszyscy świetnie się bawili i niechętnie opuszczali salę, gdy zabawa dobiegła końca.

FOTOGRAFIE


REJONOWE ZAWODY TENISA STOŁOWEGO

W piątek 21.02. w Zespole Szkół nr 2 w Choczni odbyły się rejonowe zawody w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali Paulina Adamus z klasy IV i Jan Bańdo z klasy VI. W każdej grupie z podziałem na chłopców i dziewczynki uczestniczyło 24 najlepszych zawodników z powiatu Chrzanowskiego, Olkuskiego Oświęcimskiego oraz Wadowickiego. Paulina jak i Jan zajęli bardzo dobre dziewiąte miejsce. W marcu zostanie także rozegrany finał rejonowy w grze podwójnej, liczymy na jeszcze większe sukcesy naszych uczniów. Powodzenia!

FOTOGRAFIEMIĘDZYNARODOWY SUKCES

Międzynarodowy sukces uczennic ze Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Sosnowicach.
Katarzyna Sekuła i Weronika Bujak
uczennice klasy VI odniosły wielki sukces ich prace poetyckie zostały wyróżnione w Międzynarodowym konkursie poetyckim Castello Di Duino – X Edycja – 2014 (Triest – Włochy) w kategorii projekty szkolne. Dziewczęta pod opieką Agnieszki Wolskiej stworzyły wiersze - Weronika Bujak: Wybaczam Ci, Królik, Rodzina, Katarzyna Sekuła: Coś, Pies, Bez tytułu - następnie zostały one przetłumaczone na język angielski przez panią Monikę Antosiewicz, by mogły brać udział w konkursie. Międzynarodowe jury w składzie: Prof. Cristina  Benussi, Dr. Marji Čuk, Dr. Arben Dedja, Dr. Antonio Della Rocca, Prof. Pietro U. Dini, Dr. Julius Franzot, Prof. Franco Gatti,  Dr, Irini Karavalaki, Prof. Tomaso Kemeny, Dr. Giancarlo Micheli, Dr. Isabella Panfido, Prof. Sandro Pecchiari, Prof. Ana Cecilia Prenz, Prof. Marina Bartolucci Sedmak, Prof. Enaam Slaiby, Dr. Ingrid Stratti, Dr. Iza Strselecka, Prof. Anna Zoppellari to grupa poetów, krytyków z różnych krajów wybrało najlepszych. W sekcji projekty szkolne rywalizowaliśmy z przedstawicielami  wielu krajów między innymi z: Grecji, Włoch, Malezji, Nowej Zelandii, Macedonii, Meksyku, Słowenii, Iranu, Rumunii, Siri Lanki. Tym bardziej cieszy nas to wyróżnienie, iż jesteśmy jedyną szkołą z Polski wyróżnioną w tym prestiżowym konkursie. 


ZAWODY PIŁKI KOSZYKOWEJ

Na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. A. Kucharczyka w Paszkówce odbyły się w tym tygodniu gminne zawody piłki koszykowej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. We wtorek  w rozgrywkach brali udział chłopcy, a w czwartek dziewczęta. Wśród chłopców pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Paszkówki, a wśród dziewcząt z Brzeźnicy. Nasi uczniowie zajęli odpowiednio trzecie i piąte miejsce.

FOTOGRAFIE
WYJAZD NA LODOWISKO

Jedną z atrakcji tegorocznych ferii zimowych był wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej na lodowisko "Biały Orlik". Uczniowie naszej szkoły dobrze się bawili, choć niektórzy z nich po raz pierwszy w życiu założyli łyżwy. Początki zawsze są trudne, ale nikt się nie zrażał i wszyscy stopniowo doskonalili umiejętność jazdy na łyżwach.

FOTOGRAFIE

FILM


WĘDRÓWKI ANIOŁÓW

29 stycznia 2014 roku już po raz trzeci zostal;iśmy zaproszeni na niezwykłe przedstawienie przygotowane przez podopiecznych  Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. ŚDS prowadzony jest przez  Parafię ŚŚ. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie i przeznaczony jest dla dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną.
Z zaproszenia skorzystali wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz wychowawcy. Inscenizacja - jak zawsze - wywarła na nas ogromne wrazenie. Doceniając trud włożony w to przedsięwzięcie , dziękujemy Kierownictwu, Personelowi i Podopiecznym ŚDS za zaproszenie i możliwość obejrzenia tego wyjątkowego, wzruszającego przedstawienia.

FOTOGRAFIE na stronie ŚDS
WYWIADÓWKA

Zebranie rodziców odbędzie się we wtorek 28 stycznia 2014 r. o godz. 17:00.
Zapraszamy.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W niedzielę 19 stycznia 2014 r.  w Wiejskim Domu Kultury miało miejsce ważne wydarzenie. Gościliśmy Babcie i Dziadków wszystkich uczniów oraz przedszkolaków z naszej szkoły. Seniorzy zaszczycili nas swoim licznym przybyciem, a przedszkolaki i uczniowie najpiękniej jak potrafili umilali czas tym, których bardzo kochają. Dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz nauczycielom, a także Radzie Rodziców za zorganizowanie tej przepięknej uroczystości.

FOTOGRAFIEGRAJMY PANU, GRAJMY, ŚPIEWAJMY

12.01.2014 r. w CKiP w Brzeżnicy odbył się Konkurs Kolęd po hasłem „Grajmy Panu, grajmy, śpiewajmy”. Uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły także wzięli udział w śpiewaniu kolęd i odnieśli sukces.
Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na interpretację muzyczną i wokalną oraz ogólny wyraz artystyczny.
Werdykt jurorów był następujący:
Gr. I przedszkole + "0" – soliści
III miejsce - Marcin Kucharczyk - „0” ("Wsród nocnej ciszy")
Wyróżnienie - Natalia Morys i Weronika Dyrga  „0”  ("Dzisiaj w Betlejem")
Gr. II przedszkole +"0" – zespoły
III miejsce - Grupa Kolędnicza 3-4 latków SP Sosnowice ("Zostań Jezu mym braciszkiem")
Gr. III    kl. I-III
I miejsce - Julia Dyrga i Karolina Zaleńska  ("Nie miały aniołki choinki na święta")
Gr. IV  kl. IV-VI
I miejsce - Wojciech Bal  ("Gore gwiazda")
II miejsce - Piotr Woźniczka ("A wczora z wieczora")
Wyróżnienie - Katarzyna Kwiatkowska i Alicja Brożek  ("Życzenia")

FOTOGRAFIE na stronie CKiP Brzeźnica


SZKOLNA WIGILIA

W dniu 20.12.2013 r. uczniowie klasy II oraz VI przedstawili jasełka noworoczne pt. Powitajmy Maleńkiego rozpoczynając wigilię w naszej szkole. Wprowadzili wszystkich obecnych w świąteczny nastrój. Obecność rodziców uświetniła tradycyjny i coroczny obrzęd wigilii. Na szczególną uwagę zasługują przedszkolaki, które wykonały wspaniały „Taniec aniołów”.

FOTOGRAFIE


ŚWIĄTECZNA PACZKA 2013

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

.

Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej akcji Świąteczna Paczka. W tym roku objęliśmy wsparciem dwie rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej. Naszym głównym celem było wspomożenie tych rodzin, poprzez zebranie i przygotowanie świątecznych paczek. Dzięki szczodrości darczyńców (uczniów, rodziców i pracowników szkoły) udało nam się zebrać niezbędne w każdej kuchni artykuły spożywcze oraz środki czystości.

FOTOGRAFIEMISTRZ POWIATU W TENISIE STOŁOWYM

W piątek 13.12.2013 r. w Zespole Szkół nr  2 w Choczni odbyły się indywidualne powiatowe zawody w tenisie stołowym. Pierwsze miejsce po znakomitej grze zajął uczeń naszej szkoły Jan Bańdo. W zawodach uczestniczyło 24 najlepszych zawodników powiatu wadowickiego. Jan, aby zająć pierwsze miejsce, rozegrał cztery bardzo trudne pojedynki z zawodnikami z Choczni oraz Świnnej Poręby. W turnieju uczestniczyli także:  Paulina Adamus oraz Jakub Dudzik. Paulina zajęła VI miejsce, a Jakub VII. Są to również bardzo dobre lokaty, biorąc pod uwagę, że w powiecie wadowickim jest ok. 200 szkół podstawowych. Gratulacje!!!

FOTOGRAFIE


"GRUDNIOWY WSTAŁ ŚWIT..." - LEKCJA HISTORII Z UDZIAŁEM HISTORYKA IPN BOGDANA DOBRUCKIEGO

Uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w lekcji z historii najnowszej, przeprowadzonej przez edukatora IPN Oddziału w Krakowie. Dzięki bogatemu materiałowi źródłowemu i zastosowaniu różnorodnych metod dydaktycznych, uczniowie mieli okazję zapoznać się z polską drogą do wolności. Szczególną uwagę zwrócono na 13 XII 1981 r., gdyż stan wojenny odcisnął się piętnem na polskich dążeniach do odzyskania suwerenności. W 32 rocznicę uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie tamte wydarzenia.

FOTOGRAFIE


GMINNE ZAWODY PIŁKI SIATKOWEJ

Wtorek to dzień szkolnej piłki siatkowej. Drużyna chłopców i dziewcząt z naszej szkoły uczestniczyła w  gminnych zawodach. W kategorii chłopców zajęliśmy bardzo dobre II miejsce, a w kategorii dziewcząt V miejsce. Z roku na rok w szkolnych zawodach uczestniczy więcej uczniów, a poziom i  umiejętności zawodników są coraz  to wyższe.

Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy przyczynili się do rozwoju szkolnego sportu.

FOTOGRAFIEKOLEJNY SUKCES TENISISTÓW STOŁOWYCH

W Choczni 09.12. odbyły się drużynowe zawody w tenisie stołowy. Naszą szkołę reprezentowali Jan Bańdo, Jakub Dzudzik, Natalia Adamus i Paulina Adamus. Drużyna chłopców jak i dziewcząt po znakomitej grze zajęła II miejsce. Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz piękne puchary. Kolejne zawody już w piątek, tym razem indywidualne. Liczymy na kolejne sukcesy naszych utalentowanych sportowców.
.

FOTOGRAFIE


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

W dniu 6.12.2013 r. uczniowie klas IV – VI wzięli udział w Spotkaniu z Mikołajem. Gospodarzem imprezy była Dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Kucharczyka w Paszkówce. Spotkanie zorganizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeźnicy w ramach projektu  „CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE BRZEŹNICA – JESTEŚMY AKTYWNI” – współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

FOTOGRAFIE

FILMPRZEPIS NA NIEZMARNOWANE MIKOŁAJKI

Jako eksperci od niemarnowania żywności dołożyliśmy starań, by dobrze wykorzystać dzień Św. Mikołaja i przeprowadziliśmy w naszej szkole dwie akcje „Przepis na niezmarnowane Mikołajki”. Zainspirowani tematyką konkursu Tesco dla Szkół – „Talent do Niemarnowania” wybraliśmy się z wizyta do przedszkolaków, a także przygotowaliśmy prezent mikołajkowy dla czworonożnego przyjaciela.

Podczas wizyty w przedszkolu podzieliliśmy się wiedzą i zdobytymi umiejętnościami o sposobach niemarnowania żywności. Przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Drugi zespół konkursowy w tym dniu podzielił się kanapkami pozostałymi po drugim śniadaniu z psem, której właścicielem jest jedna z uczestniczek akcji.


FOTOGRAFIEKONCERT MIKOŁAJ SYMFONICZNIE

6 grudnia 2013 r. dzieci z obu oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1 - III wyjechali na wycieczkę do kina "Kijów" w Krakowie na koncert "Mikołaj symfonicznie".  Krakowska grupa muzyczna Tęczowa Muzyka oraz Orkiestra Symfoniczna ICON przedstawiła widowisko muzyczno - teatralne składające się z piosenek, tańców oraz animacji o tematyce mikołajowej.  Na widzów czekały liczne atrakcje: współny śpiew, tańce, prelekcja o instrumentach muzycznych, pokazy multimedialne. Dzieci chętnie uczestniczyły we wspólnej zabawie z udziałem artystów ubranych w barwne stroje artystów.

FOTOGRAFIE


MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY

W środę 04.12.2013 r. odbył się III Gminny Mikołajkowy Turniej Sprawnościowy klas II i III szkół podstawowych. Zawody zostały zorganizowane przez Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Łączanach pod patronatem Wójta Gminy Brzeźnica pana Bogusława Antosa. Jak co roku turniej połączony był z wręczeniem pięknych paczek przez Św. Mikołaja dla wszystkich dzieci uczestniczących w zawodach. Nasi uczniowie z klasy III zajęli bardzo dobre trzecie miejsce, natomiast uczniowie  klasy II po wyrównanej i ambitnej walce uplasowali się na miejscu piątym. Należy zaznaczyć, że dla klasy II to pierwsze zawody sportowe.

FOTOGRAFIE


WYCIECZKA DO WIELICZKI

W dniu 22 listopada 2013 r. uczniowie klas III-V wybrali się do Wieliczki, by zwiedzić „jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich” - Kopalnię Soli „Wieliczka”. Jest to zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

Zwiedzanie podziemnych korytarzy wielickiej kopalni było ciekawą formą zajęć lekcyjnych w terenie. Przewodnicy opowiedzieli nam w sposób ciekawy i przystępny o kilkusetletniej historii podziemnego miasta. Uczestników wycieczki zachwyciły przepiękne kaplice, tajemnicze podziemne jeziora, urządzenia i sprzęt wykorzystywany przez wielickich górników. Mieliśmy też okazję zobaczyć tajemniczego ducha Kopalni – Skarbnika. 


FOTOGRAFIESUKCES TENISISTÓW STOŁOWYCH

Półfinał powiatowy w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym został rozegrany w Spytkowicach we wtorek 26 listopada. Nasi uczniowie tak jak na zawodach gminnych zajęli bardzo dobre miejsca. Indywidualnie Paulina Adamus wywalczyła I miejsce w kategorii dziewcząt, a Jan Bańdo i Jakub Dudzik odpowiednio I i II miejsce w kategorii chłopców. W tym samym dniu rozegrano zawody drużynowe. Drużyny w składzie Jan Bańdo i Jakub Dudzik oraz Natalia Adamus i Paulina Adamus po znakomitej grze, również uplasowały się na najwyższym miejscu na podium. Kolejne zawody na szczeblu powiatowym odbędą się już w grudniu. Po cichu liczymy na kolejne sukcesy naszych tenisistów.

Serdeczne podziękowania dla pana Krzysztofa Adamusa za wkład i zaangażowanie na rzecz sportu szkolnego.
 FOTOGRAFIEKONKURS "NO PROMIL - NO PROBLEM"

20 listopada obchodzono  „Gminny Dzień  Profilaktyki” w ramach  kampanii społecznej NO PROMIL — NO PROBLEM.
Uczniowie naszej szkoły w ramach tej akcji  przygotowali prace plastyczne i literackie  na konkurs profilaktyczny. Tematem przewodnim konkursu  było hasło: „STOP pijanemu kierowcy”. Autor pracy mógł przedstawić się, jako bohater lub świadek prawdziwej lub wyobrażonej sytuacji odmowy jazdy z pijanym kierowcą, lub powstrzymania go przed jazdą.
W etapie gminnym zostały nagrodzone prace plastyczne  uczniów z naszej szkoły.
Klasy I-III
I miejsce – Krzysztof Bienias kl. III
II miejsce – Karolina Parszywka kl. III
III miejsce – Weronika  Leńczowska , Maria Kucharczyk
Klasy IV-VI
III miejsce – Katarzyna Sekuła, Weronika Bujak, Karolina MoskałaNIEZWYKŁY FILM - MÓJ BIEGUN

29 października uczniowie klasy V udali się wraz z wychowawczynią do kina Cinema City Zakopianka na film „Mój biegun”. Seans był bardzo ciekawy i emocjonujący, ponieważ film obrazuje prawdziwą historię Jana Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim doszło do tej niezwykłej podróży, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Najpierw podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą  utopił się młodszy brat Piotruś, a po kliku latach nastąpił ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. Film dostarczył wielu wzruszeń i przemyśleń, bo przecież bohaterem jest prawie rówieśnik uczniów klasy V. To opowieść o pokonywaniu siebie i własnej  słabości, a także o miłości rodziców do dzieci. Serdecznie polecamy ten film.

 FOTOGRAFIEKONKURS CZYTELNICZY

20 listopada 2013 roku odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Czytelniczy adresowany do uczniów klas I-III.  W konkursie wzięło udział 19 uczniów zw szkół w Brzeźmicy, Chrząstowicach, Łączanach, Paszkówce, Tłuczani i Sosnowic. Uczestnicy konkursu pisali test sprawdzający znajomość treści opowiadania Jana Grabowskiego "Puc, Bursztyn i goście", wszyscy udowodnili, że przeczytali książkę i - w mniejszym lub większym stopniu - zapamiętali jej treść, więc wszyscy otrzymali pamiątkowe książki i słodycze.
Dziękujemy Nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu i przyjechali z nimi do naszej szkoły.

WYNIKI KONKURSU:
I  miejsce Wiktoria Grela Łączany
II miejsce Michał Kubas Tłuczań
III miejsce Filip Brózda Chrząstowice
Julia Mostowik Brzeźnica
Martyna Żmuda Tłuczań

Bogusława Brożek
Teresa Paździor


TESCO DLA SZKÓŁ - TALENT DO NIEMARNOWANIA

UWAGA! Nasza szkoła bierze udział w konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do Niemarnowania”. Uczennice klas IV i V postanowiły zawalczyć o cenne nagrody dla siebie i dla szkoły. Stworzyły dwa filmiki o niemarnowaniu żywności, organizatorzy konkursu umieścili je na stronach internetowych: 

Pizza z produktów do niemarnowania - http://www.tescodlaszkol.pl/36577
oraz Pacynkowy teatr - http://www.tescodlaszkol.pl/64722

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest dwuetapowy. Rozstrzygnięcie I etapu odbędzie się poprzez głosowanie Internautów na www.tescodlaszkol.pl.
Spośród prac konkursowych Internauci będą wybierali najlepsze głosując na poszczególne filmy przez cztery tygodnie od 18.11.2013r. godz. 12.00 do 16.12.2013r. godz. 23.59.

Zasady głosowania:
1. Internauta może oddać jednego dnia po jednym głosie na dowolną liczbę filmów.
2. Głosować na filmy mogą wyłącznie osoby, które zarejestrują się na stronie www.tescodlaszkol.pl
3. Oddać głos na wybrany film można po zalogowaniu się (trzeba podać swój adres e-mail i hasło)
4. Jedna osoba może posiadać jedno konto użytkownika.
5. Aby zarejestrować się na stronie trzeba mieć ukończone 13lat. (w imieniu osób, które nie ukończyły 13 lat - rejestracji powinien dokonać rodzic lub opiekun prawny).
Organizator może zablokować konta zarejestrowanych osób z fikcyjnymi danymi osobowymi, tymczasowymi lub seryjnymi adresami e-mail oraz anulować oddane z nich głosy.
Aby zwiększyć szansę na zwycięstwo uczestnicy konkursu i inni uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach internetowych zdobywając poprzez to dodatkowe punkty dla szkoły. Zasady tych konkursów i terminy ich przeprowadzenia zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.tescodlaszkol.pl/dodatkowe-punkty
Nie zmarnujcie żadnej okazji do promowania filmiku! Zachęcajcie do głosowania rodzinę, sąsiadów i znajomych. Im więcej osób zagłosuje na nasze filmiki, tym większą mamy szansę na zdobycie nagród.DEBATA NAD ROBOCZĄ WERSJĄ KODEKSU 2.0

Debata szkolna nad roboczą wersją Kodeksu 2.0 już za nami. 15 listopada 2013przedstawiciele klas I – VI dyskutowali na sali gimnastycznej na temat zasad korzystania z internetu. Prace nad ostateczną formą kodeksu będą jeszcze trwały. Wszystkie uwagi i propozycje można składać w Skrzynce kontaktowej, lub bezpośrednio u nauczycieli. Poniżej przedstawiamy wyniki naszych obrad i zachęcamy do wnoszenia uwag i propozycji, mających na celu ulepszenie zaproponowanych przez nas zasad. zamieszczonej przy gazetce samorządu

SUKCES NASZYCH TENISISTÓW

W czwartek 14 listopada 2013 r. w Łączanach odbył się pierwszy szkolny turniej tenisa stołowego na szczeblu gminnym. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły z gminy Brzeźnica w kategorii chłopców i dziewcząt.  Rywalizacja toczyła się „do dwóch przegranych meczów”. Po bardzo dobrej grze do dalszych rozgrywek z naszej szkoły awansowali: Natalia Adamus, Paulina Adamus, Jan Bańdo i Jakub Dudzik. Należy zaznaczyć, że wszyscy wymienieni uczniowie awansowali do dalszych rozgrywek z pierwszych miejsc. W zawodach brali, także udział: Alicja Brożek, Dawid Chromy, Kacper Jankowicz oraz Katarzyna Sekuła. Kolejny etap zawodów odbędzie się 26 listopada w Spytkowicach.

FOTOGRAFIEHALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

W niedzielne popołudnie 10.11.2013r. w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się halowy turniej piłki nożnej. Organizatorem turnieju było stowarzyszenie „ Gościniec 4 żywiołów”, które łączy 4 gminy: Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę, Mucharz i Stryszów. Turniej był rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych. Chłopcy z klas I-III i IV - V.  Nasi uczniowie wystąpili  w zawodach gościnnie. Drużyna w składzie: Stanisław Bańdo, Krzysztof Bienias, Michał Dyrga, Gabriel Dywan, Paweł Machnik, Mikołaj Moskała zajęła bardzo dobre III miejsce. Chłopcy otrzymali nagrody w postaci pucharu, dyplomów oraz medali.

 FOTOGRAFIESZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Nie zginęła! Zmartwychwstała!

Mimo wrogich burz.

Wstała wielka i wspaniała

w blasku jasnych zórz.

Spadły pęta i kajdany.

Pierzchnął zdrady wróg.

Czas wolności znów nam dany

Wrócił nam ją Bóg.

11 listopada  obchodziliśmy  niezwykłą uroczystość Narodowe Święto Niepodległości. 95 lat temu Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod jarzma zaborców: Rosji, Prus i Austrii.

Mówimy, że 11 listopada jest Świętem Odzyskania Niepodległości. Lecz czy potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest niepodległość?

Dnia 12.11. 2013 r. uczniowie klasy III przygotowali apel, w którym przedstawili trudną drogę Polaków do niepodległości, niepodległości  okupionej krwią wielu rodaków.

Poprzez wiersze i pieśni patriotyczne uczniowie wyrazili swą wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę. Oddali  hołd naszej Ojczyźnie.


FOTOGRAFIE    GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2013 roku poczet sztandarowy naszej szkoły oraz delegacja uczniów  wzięli udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w  Brzeźnicy, następnie uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Dalsza część obchodów to uroczysta akademia przygotowana przez uczniów gimnazjum  ZSP w Brzeźnicy. Po akademii odbyło się wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych. Naszą szkołę w śpiewaniu reprezentowali uczniowie Julia Dyrga i Wojciech Bal prezentując pieśń „Ułan i dziewczyna” w pięknych strojach: krakowianki i ułana.


FOTOGRAFIE na stronie CKiP w Brzeźnicy        
ŚNIADANIE DAJE MOC 

8 listopada 2013 w naszej szkole zorganizowane zostało II śniadanie dla uczniów klas I, II, III oraz dla oddziałów przedszkolnych w ramach programu:  „Śniadanie daje moc”. W przygotowaniach pomagali rodzice oraz wychowawcy klas. Po wspólnym obejrzeniu prezentacji i założeniu fartuszków oraz umyciu rąk uczniowie wraz z przedszkolakami ochoczo zabrali się do pracy. Wspólnie wykonane śniadania wszyscy razem spożywali, częstując wszystkich uczniów naszej szkoły. Efekty ich działalności można podziwiać na dołączonych zdjęciach.


FOTOGRAFIE


WYCIECZKA DO PASZKÓWKI

28 października klasa II udała się na pieszą wycieczkę do Pałacu Wężyków oraz na cmentarz w Paszkówce. Pogoda nam dopisała. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze na grobach znajomych oraz na Grobie Nieznanych Żołnierzy, po czym udaliśmy się do Pałacu Wężyków, gdzie czekało na nas wiele wrażeń podczas zwiedzania Pałacu oraz najlepsze ciasto drożdżowe i kompot. Po drodze wstąpiliśmy na lody.  Uwieńczeniem wycieczki były zabawy na boisku sportowym w Paszkówce. Utrudzeni długą drogą lecz szczęśliwi wróciliśmy do Sosnowic.

FOTOGRAFIE


ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie rodziców odbędzie się w środę 30 października 2013 roku o godz. 17:00.


POSZUKUJ Z NAMI - SZKOŁA Z KLASĄ 2.0

W bieżącym roku szkolnymwłączyliśmy się do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Szkoła z Klasą, prowadzonej od2002 rokuprzez Centrum Edukacji Obywatelskiej iGazetę Wyborczą. Tegoroczna edycja programu ma na celu pokazanie uczniom właściwych postaw podczas korzystania z nowoczesnych technologii. Rozwija umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia, szczególnie podczas blogowania, które jest jednym z najważniejszych elementów akcji. Ponadto dzieci dostrzegają możliwości płynące z szerokiego wykorzystania technologii informatycznejw uczeniu się oraz rozrywce. Udział w programie oprócz satysfakcji daje nam możliwość przygotowanie do życia w nowoczesnym świecie i pomaga w wychowaniu młodych ludzi, którzy dzięki swej aktywności i  ciekawości w poznawaniu świata chcą i potrafią stale się uczyć oraz podejmować kolejne wyzwania.Jednym z nich jest stworzenie Kodeksu 2.0 pozwalającego określić zasady korzystania z internetu, a tym samym na tworzenie opartych na netykiecie blogów i projektów edukacyjnych.

.

Więcej na temat akcji  na: http://szkolazklasa2013.ceo.nq.pl/PRÓBNA EWAKUACJA

W dniu 22.10.2013 r. odbyła się próbna ewakuacja na wypadek zagrożenia pożarowego z udziałem Prezesa OSP Brzeźnica Mateusza Żukowskiego, Naczelnika OSP Sosnowice Mariana Ostrowskiego i druhów OSP Sosnowice. Po opuszczeniu szkoły Prezes OSP Brzeźnica przeprowadził szkolenie uczniów dotyczące bezpiecznej ewakuacji i zagrożeń pożarowych. Na zakończenie odbył się pokaz wozu bojowego oraz wykorzystania wody jako środka gaśniczego. W dalszej części zajęć profilaktycznych ratownik OSP Mateusz Żukowski przeprowadził zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w dwóch grupach: dla klas I-III i IV-VI.

FOTOGRAFIEUDZIAŁ UCZNIÓW KLASY VI W KONFERENCJI HISTORYCZNEJ W KRAKOWIE

24.10.2013 uczniowie z klasy VI: Jan Bańdo, Jakub Dudzik, Bartłomiej Jachymczyk wraz z nauczycielką historii Henryką Brożek, wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Konferencja poświęcona była 70 rocznicy rozpoczęcia Akcji „Burza” i 95 rocznicy Obrony Lwowa. Na program konferencji składały się wystąpienia historyków: prof. dr hab. Tomasza Gąsowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Wojciecha Włodarkiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,  Damiana Markowskiego z Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. Założenia projektu „Kresy” – polskie ziemie wschodnie w XX wieku przedstawił dr Paweł Naleźniak, pracownik Okręgowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Uczestnicy konferencji wzięli również udział w pokazie filmu: „17 września 1939 r.” Po zakończeniu uczniowie zwiedzili Muzeum Armii Krajowej. Ta lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczestników.

FOTOGRAFIEWIZYTA W MIASTECZKU KOMUNIKACYJNYM

Uczniowie klasy IV mieli okazję sprawdzić swoje praktyczne umiejętności jazdy na rowerze w Miasteczku Komunikacyjnym w Skawinie. Na terenie pokrytym chodnikami dla pieszych, pasami ruchu dla rowerzystów oraz wyposażonym w sygnalizację świetlną i znaki drogowe, „młodzi rowerzyści” najpierw zapoznali się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach, a potem wsiedli na rower by zastosować podczas jazdy poznane zasady i przepisy. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową, aby lepiej być widocznym na drodze.  

 

Uczniowie serdecznie dziękują pani Bogusławie Wyrobie ze Straży Miejskiej w Skawinie za bardzo miłą, pouczającą i atrakcyjną lekcję wychowania komunikacyjnego.


FOTOGRAFIEMAŁOPOLSKI KONKURS HUMANISTYCZNY

21 października  2013roku miał miejsce etap szkolny Małopolskiego Konkursu Humanistycznego organizowanego pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie. Brało w nim udział siedmiu uczniów z klas V (Emilia Koźmic i Natalia Kucharczyk)  i VI (Jan Bańdo, Weronika Bujak, Jakub Dudzik, Bartłomiej Jachymczyk i Katarzyna Sekuła). Głównym celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijanie talentów i  umiejętności  dlatego uczniowie przez 90 minut odpowiadali na trudne pytania, dotyczące  przeczytanych lektur  oraz pisali piękne wypracowania.   Doskonałą znajomością tematyki wykazał się Bartłomiej Jachymczyk z klasy VI, który zakwalifikował się do etapu rejonowego, który będzie miał miejsce 6 grudnia w Andrychowie, wierzymy, że Bartek sprawi sobie i nam wspaniały prezent mikołajkowy . Wszystkim uczestnikom konkursu na poziomie szkolnym serdecznie gratulujemy, a za Bartka trzymamy kciuki.

FOTOGRAFIE


HALOWA PIŁKA NOŻNA

W czwartek 17.10.2013 r. na sali gimnastycznej w Brzeźnicy odbył się gminny turniej piłki nożnej halowej na szczeblu gminnym. W turnieju wzięły udział cztery drużyny. Chłopcy reprezentujący naszą szkołę po dobrej i wyrównanej grze zajęli III miejsce. Wyprzedziły ich szkoły z Paszkówki i Brzeźnicy, za nimi uplasowali się uczniowie z Łączan. Do półfinału powiatowego awansowała Szkoła Podstawowa z Paszkówki.

FOTOGRAFIE


DZIEŃ NAUCZYCIELA. PASOWANIE NA UCZNIA

14 października 2013 roku, w Dniu Edukacji Narodowej, odbyło się w naszej szkole pasowanie na uczniów klasy I. W-uroczystości  uczestniczyli: Pani Dyrektor, grono pedagogiczne, nauczyciele - emeryci, uczniowie i ich rodzice. 
Na wstępie swój program artystyczny przedstawili uczniowie klasy I. Po występach złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły, a Pani Dyrektor przy użyciu symbolicznego ołówka pasowała ich na uczniów. Uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od swych rodziców szkolne mundurki. Potem uczniowie klasy VI przywitali swych młodszych kolegów i wręczyli im upominki.
Na zakończenie uczniowie i ich rodzice złożyli życzenia nauczycielom w dniu ich święta.  
Po zakończeniu uroczystości uczniowie wzięli udział w warsztatach  rękodzielniczych. Pani Barbara Brożek prowadziła warsztaty bibułkarskie, pod jej kierunkiem dzieci wykonywały piękne bibułokowe kwaiaty.
Niepowtarzalne karty okolicznościowe tworzyły dzieci pok kierunkiem pani Gabrieli Suter.
Z kolei pani Barbara Ewiak uczyła dzieci wyszywania koralikami.  Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie chętnie w nich uczestniczyli i zgłębiali tajniki rękodzielnictwa.

FOTOGRAFIE


KLASA VI ZWIEDZAŁA KRAKÓW

10 października 2013 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią pojechali na wycieczkę do Krakowa. W czasie wyjazdu zwiedzili Stare Miasto i wybrane miejsca na Wawelu. Duże zainteresowanie wzbudził oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Podziemia Rynku Głównego.

FOTOGRAFIEMATEMATYCZNE ŚWIĘTOWANIE

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sosnowicach wzięli udział w tej edukacyjnej akcji mającej na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
Akcję WMTday zainicjował Pan Andrzej Grabowski – nauczyciel matematyki ze Szczecinka. Każdego roku do akcji włączają się uczniowie ze szkół z całego świata, m.in. z USA, Anglii, Danii, Niemiec, Rosji, Litwy, Australii, a także Polski. Mottem imprezy jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, bo tabliczka mnożenia jest umiejętnością, którą powinni wszyscy się posługiwać. Mimo, iż żyjemy w świecie kalkulatorów i komputerów i nie każdy za nią przepada, to okazuje się, że tabliczkę trzeba znać i że można ją polubić. Chociażby poprzez udział w tego typu akcjach.
W tym roku obchody III Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbyły się  27 września. Ten dzień dla uczniów naszej szkoły był dniem nauki poprzez zabawę i wspólne konkursy. Przez cały tydzień poprzedzający święto uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia biorąc udział w różnych ciekawych zabawach i konkurencjach przygotowanych przez szkolnych koordynatorów. A wszystko to po to, by każdy mógł zdać egzamin z tabliczki mnożenia i otrzymać tytuł MT Expert.
Akcja nie jest tylko adresowana do uczniów. Również dorośli mogli pochwalić się swoją znajomością trudnych przypadków mnożenia. Dużo emocji wywołały egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne MT. Znajomością tabliczki mnożenia wykazali się nauczyciele, rodzice uczniów, a także przypadkowi przechodnie Sosnowic, panie ekspedientki, pani z biblioteki, jak również pani listonoszka.
Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich uczestników. Serdecznie gratulujemy wszystkim odwagi i zapału oraz dziękujemy dorosłym za poświęcony czas.

Koordynatorzy szkolni
M. Gajek
B. Brożek

FOTOGRAFIEWYCIECZKA PASMEM DRABOŻ

Dnia 26.09.2013 r. uczniowie klas: III, IV i V wraz ze swoimi wychowawczyniami  udali się na pieszą wycieczkę polsko- słowacką ścieżką przyrodniczą Pasmem Draboż .
Swoją wyprawę rozpoczęliśmy na Drabożu w Bęczynie przy kaplicy szlaku papieskiego „Nie lekajcie się”. Na początku marszu spotkaliśmy się z panem  Bogusławem Antosem - Wójtem Gminy Brzeźnica, który otwierał Rajd przez lasy Pasma Draboż organizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum w Łączanach.
Pan Wójt przybliżył nam walory transgranicznej polsko-słowackiej  ścieżki przyrodniczej Pasmem Draboża  i zachęcił do uprawiania aktywnej turystyki wśród pięknych terenów naszej gminy.
Trasę 8 km leśnymi wzgórzami Pasma Draboż  pokonaliśmy dzielnie, a wędrówkę zakończyliśmy w Domu polsko –słowackim w Marcyporębie. Tam czekały na nas smażone na grilu kiełbaski przygotowane przez  nasze kochane mamusie oraz pyszne ciasto i soczki od organizatora rajdu.


INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE

Na boisku sportowym Płomienia Sosnowice 24.09.2013 r. odbyły się Indywidualne Zawody w Biegach Przełajowych. W zawodach rywalizowali uczniowie z klas IV – VI ze wszystkich szkół z Gminy Brzeźnica. Do etapu powiatowego, który odbędzie się w Wadowicach 01.10. awansowali następujący uczniowie z naszej szkoły: Mateusz Adamus, Natalia Adamus, Wojciech Bal, Dawid Chromy, Jakub Dudzik, Kamil Pacułt, Katarzyna Sekuła, Arkadiusz Tuman,  Ewa Szwed, Magdalena Szwed.

FOTOGRAFIE


PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA

W sobotnie przedpołudnie 14.09.2013 r. na Orliku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Premiera Donalda Tuska. Rozgrywki zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę w kategorii młodszej reprezentowali chłopcy z klasy V, IV i III. Po dobrej grze zajęli drugie miejsce. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy puchar oraz dyplom, a uczestnicy okolicznościową koszulkę. Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Sport i Turystyki oraz przez Urząd Miasta Kalwaria Zebrzydowska.

FOTOGRAFIEWSPANIAŁE LEKCJE Z FOTOGRAFEM  PRZYRODY MARCINEM KARETTĄ

19 września 2013 r. uczniowie z klas IV, V, VI uczestniczyli w zajęciach terenowych prowadzonych przez przyrodnika, fotografa przyrody Marcina Karettę. Wędrując przez Sosnowice uczniowie wypatrywali ptaki oraz poznawali ich nazwy. Oglądali rośliny i zwierzęta wzbogacając swoje wiadomości na tematy przyrodnicze. Uczniowie zapoznali się ze sprzętem, który jest wykorzystywany przez przyrodników: lupy, lornetka, namiot do prowadzenia obserwacji terenowych, siatki maskujące, profesjonalny aparat fotograficzny i inne akcesoria używane przez fotografa przyrody. Uczniowie byli zachwyceni i te zajęcia w terenie zapamiętają na długo.

 FOTOGRAFIEIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Szanowni Rodzice, Uczniowie

nasza szkoła uczestniczy w akcji III Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 27 września 2013 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
23-26.09.2013. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
27.09.2013. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł MT EXPERT. Zdobycie tytułu MT EXPERT upoważnia do bezpłatnego uczestniczenia w internetowym Konkursie Matematyczno-Logicznym „MT EXPERT” (27.09-06.10.2013 r., www.wmtday.org).
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Koordynatorzy Lokalni:

Magdalena Gajek
Bogusława Brożek


FESTYN "Z TRADYCJĄ ZA PAN BRAT"

Gmina Brzeźnica/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeźnicy realizują Projekt systemowy o nazwie „CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE BRZEŹNICA – JESTEŚMY AKTYWNI”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej.
W ramach projektu 19 września 2013 roku w naszej szkole został zorganizowany festyn „Z tradycją za pan brat”. Wzięły w nim udział dzieci z obu grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I – VI.
Festyn rozpoczął się od przedstawienia piętnującego przemoc w szkole. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na rzeźbę z warzyw i najpiękniejszy jesienny bukiet. Kolejny punkt programu to występy dzieci. Uczniowie klasy III przedstawiły inscenizację „Rzepki Juliana Tuwima, a dzieci z klasy I i zerówki zaprezentowały taniec. W sali gimnastycznej odbyły się zawody sportowe z użyciem ziemniaków.
Atrakcją festynu były przejażdżki kolorową ciuchcią.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi prażonymi ziemniakami.

FOTOGRAFIE
PROJEKT "JUŻ PŁYWAM"

Województwo Małopolskie chcąc wspierać przedsięwzięcia mające na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, kontynuuje realizację projektów ogólnorozwojowych, umożliwiających wszechstronny rozwój dzieci z małopolskich szkół podstawowych, poprzez aktywną rekreację ruchową, w ramach pozalekcyjnych zajęć z różnych dyscyplin sportowych, m.in.  projekt nauki pływania pn. „Już pływam”.
Gmina Brzeźnica otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego do zajęć na pływalni w ramach projektu, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych.
W projekcie "Już pływam" uczestniczy równiez nasza szkoła. Począwszy od 17 września 2013 r., co wtorek przez 10 kolejnych tygodni uczniowie będą jeździć na krytą pływalnię "Delfin" w Wadowicach, by uczyć sie pływać, podnosić ogólną wydolność organizmu, wzmacniać narządy ruchu, rozwijać sprawność motoryczną, kształtować prawidłową postawę ciała.ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie rodziców odbędzie sie w czwartek o godz. 17:00
- zebranie ogólne;
- spotkanie z wychowawcami
- zebranie Szkolnej Rady Rodziców.WYPRAWKA SZKOLNA 2013

                   Dyrektor Szkoły informuje, że wszystkie rodziny, których dochód na jednego członka nie przekracza 539 zł w przypadku dziecka w klasie I oraz 456 zł w przypadku klas II,III,V mogą się starać o dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów kl. I, II, III i V na rok szkolny 2013/2014.

                   Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane w sekretariacie szkoły do 15 września 2013 r. wraz z zaświadczeniami o dochodach za sierpień 2013 r., dowodami zakupu podręczników (imienna faktura, rachunek), zaświadczeniem o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zaświadczeniem o posiadaniu gruntów, nr konta oraz inne dokumenty potwierdzające dochody wnioskodawcy.

                Podstawa prawna: art. 8. ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. § 1 ust. 1-2 i § 3 ust. 1-7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013 roku w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz. U. Z 2013 r. poz. 818).

Do pobrania: WNIOSEK O DOFINANSOWANIE

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Rok szkolny 2013/2014 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnowicach rozpoczął się 2 września o godzinie 8:00 Mszą Świętą w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się w szkole. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego.Pani dyrektor Elżbieta Kosek powitała zebranych, a szczególnie najmłodsze przedszkolaki. Złożyła też wszystkim życzenia na nowy rok szkolny – uczniom wielu sukcesów w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.

Pani Dyrektor przedstawiła także wychowawców klas:

Klasa I Teresa Paździor
Klasa II Krystyna Hardek
Klasa III Bogusława Brożek
Klasa IV Magdalena Gajek
Klasa V Agnieszka Wolska
Klasa VI Henryka Brożek
Oddział przedszkolny Maria Klaja
Klasa "0" Agnieszka Lupa

Na zakończenie Pani Dyrektor przypomniała wydarzenia, jakie miały miejsce 74 lata temu, czyli o rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pa apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swych sal, gdzie odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia.

 FOTOGRAFIE