Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Sosnowicach
Strona główna

Oddziały przedszkolne

Biblioteka

Archiwum


Nauczyciele

Uczniowie


Absolwenci

Osiągnięcia

O szkole

O Sosnowicach

Rada Rodziców

Samorząd

SU Zgoda

Fotografie

Foto-archiwum

Najlepsi

Kontakt

Linki
Archiwum AKTUALNOŚCI

2015/2016

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

W dniu 24 czerwca 2016 r. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W apelu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrektor Szkoły, Grono Pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami.

Uczniom, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem wręczone zostały świadectwa oraz nagrody książkowe. Tegorocznym stypendystom za osiągnięcia sportowe i artystyczne Wójt Gminy Brzeźnica wręczył dyplomy. Następnie uczniowie klasy VI przygotowali krótki występ artystyczny podczas, którego pożegnali się z nauczycielami i swoimi młodszymi kolegami, równocześnie dziękując im  za wspólnie spędzony czas w murach szkoły.

Wszystkim absolwentom życzymy sukcesów w gimnazjum, a w życiu - wytrwałego dążenia do celu.

Nauczycielom  i uczniom życzymy udanych wakacji!

M.G.

FOTOGRAFIEKRAKOWSKIE WESELE

W scenariuszu wykorzystano teksty folklorystyczne Henryka Banasia z Bibic, Piotra Płatka z Krakowa, Józefa Lachnera z Modlnicy. Przechowywała je w swoich zbiorach Zofia Suter z Sosnowic i przekazała nauczycielce ze Szkoły Podstawowej w Sosnowicach Henryce Brożek. Ten scenariusz został wykorzystany do przygotowania przedstawienia „Krakowskie wesele” zaprezentowanego podczas Festynu Rodzinnego „Na krakowską nutę” w dniu 19 czerwca 2016 r.

 W przedstawieniu wystąpili:
- drużki: Bożena Adamus, Anna Grzesiek, Marta Koza, Barbara Pławecka, Justyna Wieczorek;
- drużbowie: Rafał Antos, Michał Pławecki;
- starościny: Iwona Adamczyk, Anna Bal, Renata Wągroda, Dorota Zaleńska;
- starostowie: Piotr Adamus, Witold Wacław;
- matka pana młodego: Katarzyna Figuła;
- matka panny młodej: Justyna Jachymczyk;
- ojciec pana młodego: Tomasz Stelmach;
- wróżbitka: Agnieszka Tuman;
- panna młoda i pan młody: Barbara i Bartłomiej Dyrgowie
oraz uczniowie z naszej szkoły
Reżyseria : Henryka Brożek
Przy realizacji przedstawienia pomagało Koło Gospodyń Wiejskich z Sosnowic oraz Wioletta Sekuła, Krzysztof Adamus, Leszek Śliwa. Na akordeonie akompaniowała Krystyna Hardek.

H.B.
FOTOGRAFIEFESTYN RODZINNY "NA KRAKOWSKĄ NUTĘ"

19 czerwca 2016 r. na boisku sportowym w Sosnowicach odbył się festyn rodzinny „Na krakowską nutę”, zorganizowany przez Dyrektora, nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnowicach. Imprezę otworzyła Dyrektor Szkoły, powitała przybyłych gości oraz podziękowała rodzicom, którzy w ciągu całego roku szkolnego wspierali różne działania podejmowane przez nauczycieli. Pomagali w organizowaniu wyjazdów, wykonaniu dekoracji, przygotowaniu zabawy karnawałowej, Dnia Sportu i Dnia Dziecka. Podejmowali inicjatywy, aby poprawić warunki nauki i pracy. Tradycją stało się wyróżnienie najaktywniejszych i najbardziej zaangażowanych. Dyrektor Szkoły i Grono Pedagogiczne przyznały tytuł MECENASA SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016, który otrzymali:

- WIOLETTA I JAN SZWED
- WIOLETTA I RAFAŁ ANTOS
- RENATA I BARTOSZ WĄGRODA
- ANNA GRZESIEK
- TOMASZ OSTROWSKI

Prowadzenie dalszej części festynu Pani Dyrektor przekazała uczniów naszej szkoły. Wszyscy dobrze się bawili, ponieważ przygotowano liczne atrakcje. Rodzice i uczniowie wystąpili w przedstawieniu „Krakowskie wesele”. Był ogródek zabaw dla dzieci, a w nim dmuchańce, trampolina, wytwórnia baniek mydlanych. Dla zainteresowanych historią i militariami, przygotowano stoisko wystawiennicze z ekspozycją militarną Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”. Można było wygrać nagrodę na stoisku „Fantomania”. Była wata cukrowa, smakołyki z grilla, a w czasie przedstawienia „Krakowskie wesele” częstowano obwarzankiem pobiedrskim według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich w Sosnowicach, wpisanego na listę produktów lokalnych Stowarzyszenia Doliny Karpia. Pogoda dopisała, było wesoło i wszyscy wspaniale wypoczywali.

H.B.

FOTOGRAFIEZEBRANIE RODZICÓW DZIECI PRZEDSZKOLNYCH


Zebranie rodziców dzieci przedszkolnych dotyczące roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się w piątek
24 czerwca 2016 r. o godz. 17.00.

Prosimy o przybycie wszystkich rodziców, ponieważ będą ustalane ważne sprawy organizacyjne.NA ZIELONEJ SZKOLE

W dniach 4 – 12.06.2016r. uczniowie klasy IV i VI przebywali  na Zielonej Szkole w Krynicy Morskiej, znanym kurorcie leżącym na Mierzei Wiślanej między otwartym Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym.

Podczas pobytu był czas na wspólną zabawę i zajęcia edukacyjne. Poznaliśmy ciekawe miejsca w Krynicy Morskiej (molo, przystań rybacką, latarnię morską), a także udaliśmy się z wizytą do  Muzeum Zamkowego w Malborku. Zwiedzając Trójmiasto mieliśmy okazję zwiedzić Starówkę Gdańską, oceanarium, statek „Dar Pomorza” oraz molo w Sopocie. Pogoda sprzyjała spacerom po piaszczystej plaży, w poszukiwaniu bursztynu i muszelek oraz zażywaniu kąpieli słonecznych.

Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do integracji zespołów klasowych oraz sprzyjał wytworzeniu silniejszych relacji koleżeńskich.

M.G.
FOTOGRAFIE


SUKCES UCZENNICY KLASY 2

Z prawdziwą przyjemnością ogłaszamy, że uczennica klasy 2 Natalia Morys
zdobyła I miejsce w kategorii wiekowej klasa 2
Konkursu „Coś z niczego. Coś z niepotrzebnego” – kategoria indywidualna.
Konkurs ten odbył się w ramach II edycji projektu edukacyjnego pt.: „Pan Sprzątalski”,pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

B.B.

FOTOGRAFIAKLASA V W TATRACH

6 czerwca uczniowie z klasy V pod opieką wychowawczyni i nauczyciela wychowania fizycznego pojechali na dwudniową wycieczkę w Tatry. Zaplanowaliśmy wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i wędrówkę po szczycie, zdobyliśmy Beskid (polski dwutysięcznik). Wędrowaliśmy Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica. Zwiedziliśmy piękne obiekty architektoniczne: Kaplicę na Jaszczurówce i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Byliśmy w Muzeum Przyrodniczym TPN. Poznaliśmy florę i faunę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Było bardzo ciekawie. Pogoda była idealna na górskie wędrówki. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń, bo krajobrazy w Tatrach są piękne.

H.B.
FOTOGRAFIE


DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ SPORTU

1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Na wszystkich uczniów czekały tego dnia liczne atrakcje. Na początek zorganizowane zostały zawody sportowe. Dziewczynki z klas IV - VI wzięły udział w rozgrywkach piłki siatkowej, a chłopcy w turnieju piłki nożnej. W tym czasie na boisku sportowym odbyły się zawody o tytuł najsprawniejszej klasy. Uczestniczyli w nich uczniowie klas I - III. Największa atrakcją był dla widzów mecz piłki siatkowej, w którym nauczyciele grali przeciw uczniom klasy VI. Gromki doping słyszany był daleko.
Po zakończonych rozgrywkach Pani Dyrektor udekorowała zwycięzców medalami, wręczyła puchary i dyplomy.
Kolejnym punktem programu był piknik, podczas którego Panie z Rady Rodziców częstowały dzieci kiełbaskami z grilla i napojami chłodzącymi.
Na zakończenie odbyła się słodka dyskoteka. Słodka, gdyż jej uczestnicy częstowani byli watą cukrową.
To był bardzo udany dzień. Pogoda dopisała, humory też.
T.P.
FOTOGRAFIE


WYCIECZKA KLASY 2. DO KRAKOWA

Dnia 31.05.2016 r. klasa 2 udała się na wycieczkę do Domu Jana Matejki w Krakowie i Kopiec Kościuszki. Dom Jana Matejki znajduje się w Krakowie przy ulicy Floriańskiej Nr 41. Jest to Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie i zarazem najstarsze muzeum biograficzne w Polsce. Zanim jednak tam dotarliśmy przeszliśmy przez Rynek, gdzie zwiedziliśmy Sukiennice i zakupiliśmy pamiątki. Potem zrobiliśmy zdjęcia pod pomnikiem Adama Mickiewicza i wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. W Domu Jana Matejki braliśmy udział w Ko-Lekcji muzealnej na temat życia i twórczości wielkiego artysty. Atmosfera wnętrza, obcowanie z autentycznymi dziełami Mistrza Jana, pozostawią zapewne trwały ślad w pamięci dzieci i uwrażliwią je na piękno prawdziwej sztuki.
Po odpoczynku w restauracji McDonald's przeszliśmy przez Bramę Floriańską i udaliśmy się na Kopiec Kościuszki wznosi się on na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie. Ten symboliczny grobowiec jest hołdem złożonym bohaterowi narodowemu – Tadeuszowi Kościuszce. Ta budowla ziemna jest ozdobą krakowskiego krajobrazu, obok Wawelu, Sukiennic i Skałki stanowi jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Z jego wierzchołka uczniowie podziwiali panoramę Krakowa, zielone Błonia, zabytkowy Wawel.DZIEŃ MATKI

"Gdy kto chce zamknąc w jednym tylko słowie
ogrom uczuć jasnych do granic ostatka,
niech przyklęknąwszy to imię wypowie,
jedno, jedyne, przenajsłodsze... Matka"

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy je w maju. Może dlatego, by wszystkie najpiękniejsze kwiaty wiosny mogły być ofiarowane kochanym Mamom.
By podzękować swym Mamom za trud wychowania, uczniowie klas  I - III przygotowali dla Nich małą uroczystość.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy III. W żartobliwej scence przypomnieli słuchaczom, dleczego należy obchodzić Dzień Matki i jak sprawić Mamom przyjemność. Śpiewali też piosenki, a najgłośniej brzmiał refren "Jestem prezencikiem dla mojej Mamusi".
Potem na scenie pojawili się uczniowie klasy I ślicznie przebrani za kaczuszki i żabki. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Okazało się, że zwierzątka też kochają swoje mamy i tak jak dzieci chcą uczcić ich święto.
Klasa II z kolei pokazała inscenizację bajki Marii Konopnickiej "Na jagody" opowiadajęcej o Janku, który udał się do lasu, by nazbierać dla swej mamy jagód. Na tle pięknej scenografii uczniowie przedstawili przygody chłopca, który dla swej mamy udał sie na prawdziwie niebezpieczną wyprawę.
Występy dzieci bardzo spodobały sie siedzącym na widowni Mamom i zostały nagrodzone gromkimi brawami.  Na zakończenie dzieci zaprosiły swe mamy na słodki poczęstunek.
T.P.
FOTOGRAFIE


ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie z Rodzicami odbędzie się we wtorek 31 maja 2016 r. o godz. 17:00.


CAŁA POLSKA BIEGA W BRZEŹNICY

W piątek 20 maja na stadionie sportowym LKS „Nadwiślanka” w Brzeźnicy odbyły się biegi przełajowe w ramach programu „Cała Polska Biega”. Organizatorem imprezy biegowej był Uczniowski Klub Sportowy, Zespół Szkolno Przedszkolny i Urząd Gminy w Brzeźnicy. W zawodach uczestniczyło ok. 360 młodych biegaczy ze szkół podstawowych i gimnazjalnych naszej gminy. Na zawodach nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły. Miejsca na podium wywalczyli w kategorii „mini mini” Antoni Czekaj i w kategorii „junior” Marek Kucharczyk, obaj chłopcy zajęli III miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

P.O.

FOTOGRAFIEXIX DNI PAPIESKIE W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

W środę 18 maja w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się okolicznościowy turniej tenisa stołowego z okazji XIX Dni Papieskich. Nasi młodzi tenisiści jak co roku uczestniczyli w tych zawodach z powodzeniem. Wśród dziewcząt ze szkół podstawowych I miejsce zajęła Paulina Adamus, II miejsce Julia Dyrga, a III miejsce Karolina Zaleńska. W grupie chłopców najlepszym tenisistami okazali się Mariusz Klaja i Paweł Machnik zajmując miejsca w pierwszej piątce turnieju. Organizatorem i fundatorem nagród był Parafialny Klub Sportowy Św. Józef z Kalwarii zebrzydowskiej.
Serdeczne podziękowania dla pań: Barbary Dyrgi i Marty Kozy za przyczynienie się do rozwoju szkolnego tenisa stołowego.WARSZTATY „SZTUKA NA KÓŁKACH” W KOŚCIÓŁKU

W poniedziałek 16 maja wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach zabytkoznawczych z zakresu sztuki i dziedzictwa kulturowego, które odbyły się z XVI – wiecznym Kościółku p.w. Imienia NMP w Sosnowicach. Warsztaty prowadzone były przez członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Krakowski, profesjonalnych animatorów kultury. Uczniowie mieli szansę obcować ze sztuką oraz zabytkową architekturą kościoła w Sosnowicach, w swojej miejscowości.
Podczas warsztatów poruszone zostały zagadnienia z zakresu architektury i ikonografii. Prowadząca zajęcia zapoznała słuchaczy z nazwami poszczególnych części kościoła, uczniowie poznali słowa: nawa, prezbiterium, chór, utrwalili pojęcia: konfesjonał, ambona, tęcza.
Z dużym zainteresowaniem zwiedzali wnętrze zabytkowej świątyni, wyszukiwali atrybuty świętych i liczne symbole, których znaczenie wyjaśniała prowadząca.
Uczniowie byli zadowoleni z zajęć, wrócili do szkoły w bogatsi w cenną wiedzę na temat historii sztuki, nauczyli się patrzeć na zabytki, uzmysłowili sobie, że w ich wsi znajduje się bezcenna perła architektury sakralnej.

T.P.

FOTOGRAFIETYDZIEŃ BIBLIOTEK

W piątek 13 maja odbył się w naszej szkole apel podsumowujący Tydzień Bibliotek. Rozpoczęli go uczniowie klasy 3., śpiewając piosenkę "Czytaj wiele", której refren to słowa:
"W każdej książce ogrom wiedzy
zawsze ci się przyda.
Czytaj książki w każdej chwili
czy lato, czy zima".
Potem uczniowie przedstawiali scenki pantomimiczne, na podstawie których trzeba było odgadnąć tytuł książki. Klasa 6. przedstawiła baśń "Śpiąca królewna", klasa 4. "Opowieści z Narnii" C.S. Lewis'a, klasa 3. "Czerwonego Kapturka" C. Perraulta, klasa 2. "Szewczyka Dratewkę" Janiny Porazińskiej, a klasa 1. "Kopciuszka" Janiny Porazińskiej. Inscenizacje podobały się widzom, były ciekawe i starannie przygotowane.
Następnie uczniowie wszystkich klas czytali napisane przez nich wiersze o książkach i zachęcające do czytania. Po raz kolejny ujawniły się liczne w naszej szkole talenty literackie.
Podczas apelu prezentowane były prace plastyczne, pokłosie konkursów szkolmych na pla.kat propagujący czytelnictwo i ilustrację do ulubionej lektury.
Chcemy wierzyć, że po Tygodniu Bibliotek uczniowie chętniej i częściej będa czytać książki, co na pewno przyniesie im wiele korzyści.
T.P.
FOTOGRAFIE


GMINNE ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ W BRZEŹNICY

W czwartkowe przedpołudnie 12 maja na Orliku w Brzeźnicy zostały rozegrane gminne zawody piłki nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasi reprezentanci zajęli III miejsce. Zawody były rozgrywane w miłej i sympatycznej atmosferze zgodnie z zasadami fair play. Gratulacje dla chłopaków.

Serdeczne podziękowania dla pani Bożeny Adamus, Anny Bal i Marty Kozy za przyczynienie się do rozwoju szkolnej piłki nożnej.
P.O.
FOTOGRAFIE


WYCIECZKA KLASY 3 DO HAŁCNOWA I RADZIECHÓW

Co roku po uroczystości I Komunii Św. uczniowie wyjeżdżają na wycieczki - pielgrzymki dziękczynne.Tak było i w bieżącym roku. 12 maja uczniowie klasy 3 wraz z księdzem katechetą, rodzicami i wychowawczynią udali się na wycieczkę. Najpierw pojechali do Hałcnowa. Tam w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wysłuchali historii kościoła i cudownej figury Matki Bożej oraz wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.
Następny etap wycieczki to gościna w parafii Radziechowy, gdzie na uczestników wycieczki czekały atrakcje: grill i wspólne zabawy organizowane przez księży. Wszyscy doskonale się bawili i wcale nie mieli ochoty na zbyt wczesny pwrót do domu.Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
T.P.
FOTOGRAFIE


KLASA SZÓSTA W ENERGYLANDII

9 maja 2016 r. uczniowie klasy VI odwiedzili w Zatorze Energylandię - największy park rozrywki w Polsce. Podczas pobytu w parku uczestnicy mogli m.in. przejechać się Roller-Coasterem, wziąć udział w bitwie wodnej na łodziach, czy też przejechać się karuzelą lub samochodami Formuły 1. Największym powodzeniem cieszyła się wodna zjeżdżalnia oraz Energuś – wersja roller-coastera. Był też udział w niesamowitej projekcji filmu „Shark Island” w kinie 7D. Czas spędzony w parku był czasem wspaniałej i niezapomnianej zabawy.

M.G.

FOTOGRAFIEPROJEKT EDUKACYJNY "PAN SPRZĄTALSKI"

Klasa 2 wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Pan Sprzątalski”– jest to projekt edukacyjny o odpadach, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Włącz Eco Wyobraźnię. Organizatorem akcji jest Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie właściwego pozbywania się odpadów komunalnych.
Pan Sprzątalski potrzebuje pomocy swoich przyjaciół – szkolnych zespołów klasowych, które pomogą mu pozbyć się Śmieciuchów i zaprowadzić porządek w Porządkowie. Aby uporać się ze Śmieciuchami klasa 2 rozwiązywała ważne zadania, w których trzeba było wykazać się spostrzegawczością i pomysłowością Prawdziwego Przyjaciela Przyrody.
Klasa 2 prowadziła „Kronikę Ekodetektywów” z której mieszkańcy Porządkowa dowiedzieli się jak dbać o przyrodę i radzić sobie z niecnymi Śmieciuchami.
Najciekawsze „Kroniki” zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami przygotowanymi przez samego Pana Sprzątalskiego!
Poza tym uczniowie klasy 2 wykonali prace plastyczne na konkurs pt.: „Coś z niczego. Coś z niepotrzebnego” Wykorzystując wybrane odpady oraz inne pomocne przedmioty, przygotowali pracę pozwalającą nadać śmieciom nowe znaczenie.WIZYTA UCZNIÓW KLAS 1 - 3 W OSP W SOSNOWICACH

Dnia 6. 05. 2016 r. uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sosnowicach, gdzie powitali ich Panowie Strażacy OSP w Sosnowicach
W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z pracą strażaka. Uczniowie dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, pomagają w czasie powodzi ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Uczniowie wykazali się swoją wiedzą, podali w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną oraz z jakich numerów alarmowych korzystać. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził strażacki wóz bojowy, który stał przed remizą. Chłopcy z wielką radością przymierzali też hełm strażacki, aby choć przez chwilę poczuć się strażakiem. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem.
Na koniec strażacy w podziękowaniu otrzymali od dzieci laurkę z życzeniami z okazji Święta Strażaków i zrobili sobie z nami zdjęcia.3 Maja przypada Święto Narodowe i Państwowe – Dzień Konstytucji. Święto nawiązuje do wydarzeń z 3 maja 1791 r. Wtedy polscy patrioci uchwalili Konstytucję, która była ratunkiem dla Rzeczpospolitej, w obliczu zagrażającej katastrofy. Pomimo że uchwalenie tego dokumentu nie uratowało Polski przed rozbiorami, to ranga wydarzenia była ogromna. Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie konstytucją. Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzone są jako święto wolności i radości. W tym roku mija 225 rocznica.
Uczniowie klasy V pod opieką wychowawczyni Henryki Brożek przygotowali uroczystość poświęconą wydarzeniom z końca XVIII wieku. W przedstawieniu nawiązali do postaw patriotycznych, które powinny być ważne dla każdego Polaka oraz zachęcili do refleksji: czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność.GMINNE ŚWIĘTO KSIĄŻKI 2016

Uczniowie klas II i III uczestniczyli w gminnym konkursie czytelniczym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną Spichlerz Książki w Brzeźnicy w ramach XX Spotkań w Świecie Książki. Warunkiem uczestnictwa w konkursie była znajomość treści książki Jana Grabowskiego "Puc, Bursztyn i goście". Wszyscy uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani, bez trudu i bardzo szybko odpowiadali  na dotyczące lektury pytania.
Wyniki uczniów naszej szkoły:
I miejsce
Kacper Antos kl II
Zuzanna Pławecka kl. III
II miejsce
Zuzanna Dyrga kl. II
III miejsce
Natalia Morys kl.III
T.P.
FOTOGRAFIE


SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ

25.04 2016 uczniowie klasy IV, V, VI wyjechali do Filharmonii w Brzeźnicy na koncert muzyki żydowskiej pt: „Na krakowskim Kazimierzu”. Muzycy przybliżyli uczniom piosenki żydowskie, tańce, instrumenty oraz historię narodu żydowskiego. Wspólny śpiew oraz tańce pozostaną na długo w naszej pamięci. Po wysłuchanym koncercie obejrzeliśmy wystawę obrazów związaną bezpośrednio z tą tematyką.

K.H.

FOTOGRAFIEDzień Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole' Inscenizację z okazji Dnia Ziemi przygotowała klasa III. W przedstawieniu występowały leśne zielone skrzaty, wiewiórka, biedronka, motyle i kochające przyrodę dzieci. Przypomniano widzom obowiązek szanowania środowiska naturalnego. Na zakończenie wszyscy obecni złożyli uroczyste ślubowanie:
- Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody;
- Będę kochał, chronił zwierzęta i rośliny;

- Nie będę zaśmiecał Ziemi;
- W lesie będę zachowywał spokój i ciszę;
- Będę zajmował się pielęgnacją roślin;
- Będę pamiętał o regularnym dokarmianiu ptaków i ssaków;
- Będę segregował odpady i zachęcę do tego rodziców;
- Będę oszczędzał wodę i papier;
- Będę obserwował i poznawał przyrodę.ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki to doroczne święto organizowane od ponad dwudziestu lat przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel majacy na celu propagowanie czytelnictwa. W bieżącym roku szkolnym bierzemy udział w realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programie "Książki Naszych Marzeń", w ramach którego zakupiono do naszej szkolnej biblioteki książki zaproponowane przez samych uczniów.
Podczas apelu uczniowie prezentowali wybrane książki, recenzowali je i zachęcali do ich przeczytania. Wśród prezentowanych książek były pozycje dla młodszych i nieco starszych czytelników, były książki poważne, skłaniające do refleksji, były też śmieszne, służące głównie rozrywce.
Wszyscy z uwaga słuchali  i można mieć nadzieję, że odtąd częściej i chętniej będą odwiedzać bibliotekę i bedą czytać więcej książek, co niewątpliwie przyniesie im wiele korzyści.
T.P.
FOTOGRAFIE


DZIEŃ OTWARTY DLA RODZICÓW

Zapraszamy Rodziców na dzień otwarty w naszej szkole
w czwartek 28 kwietnia 2016 r. w godz. od 17:30 do 18:30.


MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI LUDOWEJ

Dnia 20 kwietnia 2016 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Ludowej klas 1-3 Gminy Brzeźnica pt „Jantusiowe granie i śpiewnie”.Organizatorem Festiwalu była Szkoła Podstawowa im Antoniego Kucharczyka w Paszkówce.

Celem konkursu było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą ludową naszego regionu oraz popularyzację piosenek ludowych różnych regionów Polski.
Naszą szkołę reprezentowali:
Klasa 1 - dwie grupy śpiewacze; Dziewczynki wykonały przyśpiewkę „W Sosnowicach Kościółecek”. Autorką tej przyśpiewki jest poetka ludowa z Sosnowic Maria Bednarz.
Chłopcy wykonali przyśpiewkę „Zaświeć mi miesiączku”i „Brzdęknęły kluczyki”
Klasa pierwsza wykonała swoje przyśpiewki przy akompaniamencie akordeonowym pani Krystyny Hardek w towarzystwie saksofonisty p. Dominika Bujaka
Klasa 2 - Zespół Śpiewaczy- zaprezentował „Przyśpiewki śląskie”
Klasa 3 - duet uczennic Zuzanna Pławecka i Magdalena Lupa -wykonały przyśpiewkę ludową „Głęboka studzienka”
Występujące w konkursie dzieci były przebrane w stroje ludowe krakowskie i śląskie, charakterystyczne dla regionu z którego pochodziła prezentowana przez nich przyśpiewka ludowa.
Wszyscy uczestnicy Festiwalu bardzo się starali, pięknie prezentując przygotowany repertuar.
Panie wychowawczynie Krystyna Hardek oraz Bogusława Brożek na tę szczególną okazję także ubrały ludowe stroje i zamieniły się w urocze krakowianki.
Organizatorka Festiwalu - pani Alina Jaskuła podsumowując występy, pochwaliła wszystkie dzieci biorące udział w konkursie za: wielki zapał, efektowne prezentacje i piękne stroje. Zapewniła, że wszyscy bardzo dobrze wypadli i zasługują na nagrody. Uczestnicy konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
Jury Festiwalu przyznało Nagrodę Grand Prix dla Szkoły Podstawowej w Paszkówce za propagowanie kultury ludowej wśród dzieci.
B.B.
FOTOGRAFIEWIELKI SUKCES DRUŻYNY DZIEWCZĄT W WOJEWÓDZKIM TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO

W środę 20 kwietnia w Zakliczynie odbył się wojewódzki drużynowy turniej tenisa stołowego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej organizowany przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy. W zawodach uczestniczyło dwanaście najlepszych drużyn z województwa małopolskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Adamus, Julia Dyrga i Karolina Zaleńska. Po znakomitej grze nasze młode tenisistki stołowe zajęły VI miejsce. Jest to największy sukces naszej szkoły w historii. Gratulacje dla dziewcząt!!!

Serdeczne podziękowania dla pani Barbary Dyrgi za przyczynienie się do rozwoju szkolnego tenisa stołowego.WYCIECZKA KLASY 3 DO WADOWIC

19 kwietnia uczniowie klasy 3 byli na wycieczce w Wadowicach. Zwiedzali tam Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Jest to dom, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i spędził w nim dzieciństwo i młodość. Jego rodzina zajmowała na piętrze dwa pokoje i kuchnię.
Uczniowie zwiedzili mieszkanie, gdzie przyszły Papież przyszedł na świat i przeżył 18 lat. W mieszkaniu znajdują sięoryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów. W muzeum są rownież eksponaty przypominające pontyfikat Jana Pawła II, dzień wyboru na Stolicę Piotrową i tragiczny zamach.
Dzięki tej wycieczce dzieci poznały lepiej postać wybitnego Polaka i świetego Jana Pawła II.
T.P.
FOTOGRAFIE


18 kwietnia odwiedziły nasza szkołę panie reprezentujące Studenckie Koło Naukowe „Grzała”, działające na Wydziale Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Przeprowadziły warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii. W warsztatach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas oraz dzieci z obu grup przedszkolnych.
Przykładami odnawialnych źródeł energii są wiatr, promieniowanie słoneczne, woda, biomasa, geotermia. Są to źródła energii, których zasoby nie wyczerpują się wraz z wykorzystaniem, a ich pozyskiwanie praktycznie do zera ogranicza negatywne skutki dla środowiska (głównie emisję dwutlenku węgla do atmosfery). Stanowią niemal nieograniczone możliwości na uzyskanie ciepła i energii, dla każdego rodzaju potrzeb.
Warsztaty były ciekawe, dzieci uczestniczyły w nich chętnie i na pewno wiele się nauczyły, wzbogaciły swa wiedzę na temat sposobów chronienia środowiska naturalnego.ROZGRYWKI PIŁKI RĘCZNEJ

W poniedziałek 11 kwietnia w Zespole Szkół w Łączanach odbył się turniej piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z naszej gminy. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale wszystkim uczestnikom przyświecała zasada fair play. Nasi piłkarze ręczni uplasowali się na miejscu piątym. Zarówno wśród chłopców i dziewcząt. Poziom zawodów w tym roku był bardzo wyrównany.

P.O.


LEKCJA PROGRAMOWANIA W KL. 1

8 kwietnia naszą klasę zaszczycił swoją obecnością Pan Bartosz Knapik-tata Filipa. Klasę I wprowadził w zagadnienie programowania. Pod jego dyktando zajmowaliśmy się programowaniem wykorzystując odpowiedni, wcześniej przygotowany przez tatę Filipa program. Należało ukończyć cały etap, by otrzymać Certyfikat of Completion. 8 uczniów otrzymało certyfikaty ukończenia, co jest wielkim wyróżnieniem dla klasy I. Program ukończyli: Kamil Antos, Mateusz Bujak, Wiktoria Ciernia, Weronika Dywan, Anna Guściora, Filip Knapik, Martyna Ostrowska, Franciszek Sekuła.

K.H.

FOTOGRAFIAWYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

Wyniki konkursu "Wokół Tradycji Wielkanocnej" organizowanego przez CKiP w Brzeźnicy.Tematem tegorocznego konkursu była „Kartka wielkanocna” Na przegląd napłynęły 193 prace wykonane różnymi technikami plastycznymi.
Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki także wzięli udział w konkursie i zdobyli nagrody.

Kategoria Przedszkole + „0”
I miejsceLenka Czyżowska
I miejsceZosia Kolasa, Wiki Wróbel, Radek Bednarz
III miejsce – Joanna Tyrybon , Martyna Gruca
III miejsce - Kacper Suter. Patryk Jachimczak

Kat. II - kl. I-III
I miejsce – Małgorzata Radoń – kl. 2
III miejsce – Martyna Ostrowska – kl. 1
III miejsce – Natalia Morys – kl. 2
III miejsce – Zuzanna Pławecka – kl.3
Wyróżnienie – Kamil Antos – kl. 1

Kat. III - kl. IV-VI
I miejsce – Emilia Ostrowska – kl. 4Uczniowie klasy 2 podczas dodatkowych zajęć z edukacji artystycznej udali się po raz drugi na zajęcia do MultiCentrum Skawina.
MultiCentrum Skawina to multimedialne centrum edukacji i rozrywki, dające możliwość realizacji atrakcyjnych zajęć w oparciu o technologie informacyjne i komunikacyjne. Proponowane bezpłatne zajęcia podzielone są na kilka modułów tematycznych.
Dzieci z klasy 2 brały udział w module MultiDzieciak, gdzie różne konstruowali różne budowle i zwierzęta z klocków K’nex oraz w module MultiSztuce. Podczas zajęć MultiSztuki zdobywali wiedzę na temat sztuk plastycznych. Poznali ciekawe budowle architektury światowej, a następnie bawili się w architektów i tworzyli własne niezwykle budowle za pomocą programu komputerowego.PORANEK WIELKANOCNY

W ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Ten dzień miał wyjątkowy charakter: przedszkolaki oraz uczniowie klasy II zaprezentowali program artystyczny związany z tradycjami wielkanocnymi. Mali artyści recytowali wiersze, śpiewali wielkanocne piosenki, wesoło pląsały kurczaki, baranki, pisanki oraz zając. Przybyli także chłopcy z życzeniami i „Kogucikiem”. Końcowym akcentem uroczystości było dzielenie się jajkiem i wzajemne składanie życzeń.

B.B.

FOTOGRAFIEWIELKI SUKCES PAULINY ADAMUS

We wtorek 22 marca odbyły się wojewódzkie indywidualne zawody tenisa stołowego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Zakliczynie. W turnieju finałowym udział wzięła nasza najlepsza tenisistka Paulina Adamus, uczennica klasy VI, która po znakomitej grze zajęła IV miejsce. Jest to jak do tej pory największy sukces naszej mistrzyni tenisa stołowego. Nim Paulina doszła do rozgrywek wojewódzkich, przeszła cztery etapy. Począwszy od rozgrywek gminnych, kończąc na rejonowych, we wszystkich zajmując pierwsze miejsce. Tenisistka na co dzień trenuje w klubie tenisa stołowego w CKIT w Skawinie pod okiem wykwalifikowanych trenerek. Jeszcze raz gratulujemy Paulinie wyniku oraz trzymamy kciuki za dalsze sukcesy na arenach ogólnopolskich, a kto wie, może olimpijskich.

Serdeczne podziękowania dla pana Krzysztofa Adamusa za przyczynienie się do rozwoju szkolnego tenisa stołowego.

P.O.

FOTOGRAFIEWITAJ WIOSNO

W poniedziałek 21 marca w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody powitania wiosny. Organizatorami uroczystości byli uczniowie Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowali dla wszystkich wiele atrakcji. Były zagadki wiosenne, konkursy na najładniej ubraną klasę, najlepszy wiosenny okrzyk i dobra muzyka. Samorząd Uczniowski przygotował dla zwycięzców nagrody i niespodzianki w postaci dyplomów i słodkich upominków. Podczas happeningu wszystkie dzieci bardzo dobrze się bawiły i były zadowolone z nadejścia wiosny. Na zakończenie obchodów został zorganizowany wiosenny korowód składający się z uczniów naszej szkoły.WARSZTATY PLASTYCZNE

18 marca naszą szkołę odwiedziły panie z wadowickiej SOWIARNII , które przeprowadziły warsztaty plastyczne o tematyce wielkanocnej. Uczniowie klas II i III wykonali dekoracje wielkanocne z filcu -„Baranka wielkanocnego” oraz „Jajko” przy okazji prac dzieci poznały historię powstania filcu. Dużym wyzwaniem dla niektórych okazało się zdobienie filcowego jajka kolorowymi nićmi - haftem.W naszej szkole obchodziliśmy dzień Liczby Pi – święto mające swoje korzenie w amerykańskich szkołach. Datę święta liczby Pi wybrano na 14 marca (w USA zapisywana w postaci „3.14”), w związku ze skojarzeniem z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi (Π ≈ 3,14).
Uczniowie klas IV –VI rozpoczęli świętowanie od poszukiwań liczby Pi. Najpierw wykorzystując matematykę – poprzez dokonanie odpowiednich pomiarów i obliczeń odnaleziono wartość liczby Pi. Następnie zmieniono obszar poszukiwań – wyszukiwano słowa zawierające „pi”. Na koniec każda klasa wykonała pracę plastyczną – portret liczby Pi.
Podczas obchodów święta liczby Pi uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę matematyczną, ale także miło spędzili czas z matematyką.JAK SIĘ ODŻYWIAĆ, BY BYĆ ZDROWYM

16 marca 2016 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas I - III poświęcone zagadnieniu racjonalnego odżywiania się prowadzone przez dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie. Prowadząca posłużyła się bajką, której bohaterką była pszczółka Zyta. Zyta jadła zbyt dużo słodyczy, w efekcie stała się ociężała, nie miała ochoty na zabawę. Za namową mamy zmieniła tryb zycia i sposób odżywiania się, wkrótce poczuła sie lepiej.
Dzieci chętnie wykonywały ćwiczenia, z uwagą słuchały bajki terapeutycznej  i na pewno zapamiętają zawerte w niej pouczenia. Można jeść słodycze, byle z umiarem.
T.P.
FOTOGRAFIE


DRUŻYNA DZIEWCZĄT W WOJEWÓDZTWIE

W poniedziałek 14.03. w Zespole Szkół nr 2 w Choczni odbył się rejonowy turniej tenisa stołowego w grze drużynowej. Nasze uczennice: Paulina Adamus, Julia Dyrga i Karolina Zaleńska po bardzo dobrej grze zajęły II miejsce. Tenisistki tym samym awansowały do turnieju wojewódzkiego, który będzie rozegrany pod koniec marca w Zakliczynie. Gratulacje i czekamy na kolejne sukcesy naszych dziewcząt.
W turnieju drużynowym brali udział, także chłopcy: Michał Dyrga i Paweł Machnik. Młodzi tenisiści zajęli piąte miejsce.

Serdeczne podziękowania dla pana Krzysztofa Adamusa i pani Barbary Dyrgi za przyczynienie się do rozwoju szkolnego tenisa stołowego.PRELEKCJA DLA RODZICÓW O ZAGROŻENIACH W SIECI

10 marca 2016 r. w spotkaniu z rodzicami uczestniczył aspirant sztabowy Zbigniew Przybek z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. W czasie prelekcji zaprezentował zagrożenia internetowe, które mogą dotyczyć ich dzieci. Zwrócił uwagą rodziców na sposoby ochrony dzieci przed niewłaściwymi treściami. Podał również przykłady korzyści, jakie wynikają z umiejętnego korzystania z sieci. Rodzice otrzymali informacje o działaniach podejmowanych 
w tworzeniu bezpiecznego internetu i sposobach reagowania na nielegalne i szkodliwe treści internetowe.
H.B.
FOTOGRAFIE


PAULINA ADAMUS AWANSOWAŁA DO TURNIEJU WOJEWÓDZKIEGO

W piątek 11.03. w Zespole Szkół nr 2 w Choczni odbył się rejonowy turniej tenisa stołowego w grze singlowej. Nasza uczennica Paulina Adamus zajęła I miejsce pokonując w finale swoją imienniczkę 3:2. Tenisistka tym samym zakwalifikowała się do turnieju wojewódzkiego, który będzie rozegrany 22.03. w Zakliczynie. Jest to bardzo duży sukces naszej mistrzyni tenisa stołowego. Gratulacje !!!

Serdeczne podziękowania dla pana Krzysztofa Adamusa za przyczynienie się do rozwoju szkolnego tenisa stołowego.ZAGROŻENIA W INTERNECIE - CYBERPRZEMOC

Pod takim hasłem w piątek 4 marca w naszej szkole odbyła się prelekcja przeprowadzona przez policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. W pogadance na temat zagrożeń, jakie przynosi nam Internet i wszystkie nowoczesne metody komunikowania, wzięli udział uczniowie klas III-VI. Policjant wyjaśnił, na czym polegają i jak należy się uchronić przed zagrożeniami. Cyberprzemoc może dotknąć nie tylko użytkowników komputerów, ale także użytkowników telefonów komórkowych. Przemoc w Internecie może dotknąć każdego bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem i wykształcenie. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania.
Cyberprzemoc może przybierać różne formy:
  -nękania
  -straszenia, obrażania
  -podszywania się pod kogoś
  -publikowania obraźliwych komentarzy
  -publikowania i rozsyłania ośmieszających, nieprawdziwych informacji
Na zakończenie spotkania policjant omówił prawidłowe i bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych, które w ostatnim czasie są bardzo modne, szczególnie w kręgu dzieci i młodzieżyZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie z Rodzicami odbędzie się w czwartek 10 marca 2016 r.
- 16:30 zebranie z wychowawcami oddziałów przedszkolnych ("zerówka" i młodsze przedszkole)
- 17:00 zebranie ogólne
- po zebraniu ogólnym spotkanie z wychowawcami klas I - VI
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, w których wzięło udział 10 uczniów z klasy V i VI. Wyłoniono 5-osobową drużynę, która wzięła udział w eliminacjach gminnych. Byli to z klasy V: Julia Dyrga, Michał Dyrga, Jakub Grzesiek, z klasy VI: Justyna Wyroba i Wojciech Bal. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu pożarnictwa. Udział uczniów w konkursie zakończył się na etapie gminnym. Po eliminacjach gminnych konkursu, które odbyły się 26 II 2016 r. w Domu Strażaka w Brzeźnicy, strażacy z OSP Brzezinka przygotowali pokaz sprzętu gaśniczego i ratowniczego dla uczniów.DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Święto Babci i Dziadka to uroczystość, która stała się tradycją naszej szkoły. Jest to dzień wyjątkowy nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, radości i zabawy. W styczniu byliśmy na feriach zimowych, więc uroczystość na cześć Babć i Dziadków zorganizowaliśmy w sobotę 13 lutego 2016 r. Tego dnia zaprosiliśmy Ich do pięknie udekorowanej sali WDK w Sosnowicach. Goście zasiedli przy stołach, częstowali się kawą, ciastem, chlebem z domowym smalcem . Zebranych powitała Pani Dyrektor, złożyła serdeczne życzenia i zaprosiła do obejrzenia przygotowanego przez dzieci programu. Występowały przedszkolaki z obu grup i uczniowie klas I - III. Motywem przewodnim programu było „na ludowo”, więc wszystkie dzieci występowały w barwnych strojach regionalnych i prezentowały się pięknie. Aby sprawić Babciom i Dziadkom przyjemność i uczcić Ich święto, śpiewały ludowe piosenki sprzed lat, tańczyły i śpiewały. Występy dzieci zostały nagrodzone rzęsistymi brawami, co dowodzi, że widzom się podobały. Były to wspaniałe chwile, pełne, ciepła, serdeczności, wzruszeń, uśmiechu i wspólnej zabawy. Miło jest sprawić radość i podarować uśmiech na twarzy komuś, kto całe swoje życie poświęcił swym wnukom. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Zaproszeni goście opuszczali salę ze wzruszeniem dziękując za miło spędzone chwile.

T.P.
FOTOGRAFIE _______________ FiILM 1_____________FILM 2


GMINNE ZAWODY PIŁKI KOSZYKOWEJ

W czwartek 11 lutego w Szkole Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce odbyły się gminne zawody piłki koszykowej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta. Rozgrywki były prowadzone w systemie gry „każdy z każdym”. Poziom zawodów był bardzo wyrównany. Po zaciętych i wyrównanych spotkaniach nasze dziewczęta zajęły III, a chłopcy V miejsce.
Serdeczne podziękowania dla pań: Bożeny Adamus, Barbary Dyrgi, Marty Kozy, Elżbiety Kucharczyk, Justyny Wieczorek i Doroty Zaleńskiej za przyczynienie się do rozwoju szkolnej piłki koszykowej.ŚWIĄTECZNA AKCJA

Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w akcji Świąteczna Paczka, której celem jest przygotowanie świątecznych paczek dla osób mieszkających na terenie naszej gminy, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Nasi uczniowie i ich bliscy wspierając potrzebujących dostarczyli potrzebną w każdym domu żywność o długotrwałym terminie przydatności oraz środki czystości. Zebrane artykuły zostały przekazane do GOPS w Brzeźnicy.
Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Świąteczna Paczka na terenie naszej szkoły.UZALEŻNIENIA – TO NIE DLA MNIE

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Uzależnienia – to nie dla mnie!”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnoprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach. Konkurs skierowany był do dzieci z terenu powiatów: Wadowice, Oświęcim i Sucha Beskidzka w województwie małopolskim. Tematyka prac konkursowych dotyczyła przeciwdziałania narkomanii, HIV/AIDS oraz paleniu tytoniu.
Pragniemy poinformować, iż uczennica klasy IV Emilia Ostrowska otrzymała wyróżnienie w kategorii klas III – IV – serdecznie gratulujemy.KONKURS PLASTYCZNY  - BOMBKI ŚWIĄTECZNE

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy zaprosiło do udziału w XII Przeglądzie form plastycznych „W tradycji Bożonarodzeniowej Symbole Świąt”, którego tematem przewodnim była „Bombka świąteczna”. Na konkurs wpłynęło 170 kolorowych, pięknych bombek wykonanych przez przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjówz terenu Gminy Brzeźnica. Bombki zostały wykonane z różnych materiałów z zastosowaniem pomysłowych i ciekawych technik plastycznych.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Brańka, Paulina Wyroba, Kazimierz Mostowik i Mateusz Gonciarczyk oceniając prace brała pod uwagę m.in.: pomysłowość, dobór materiałów, sposób wykonania. Wykonane bombki wzięły udział w wystawie „Bombka świąteczna w tradycji Bożonarodzeniowej”, która prezentowana była w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy od 18 grudnia 2015 r. do 14 stycznia 2016 r. Prace uczniów z naszej szkoły także zostały nagrodzone.
Oto wyniki tegorocznego przeglądu:
kat. I Przedszkole + kl. "0"
I miejsce - Lena Czyżowska oddział przedszkolny SP Sosnowice
I miejsce - Oddział Przedszkolny 3-4 latków SP Sosnowice
Wyróżnienie - Patryk Jachimczak SP Sosnowice
kat. II szkoła podstawowa kl. I-III
I miejsce - Martyna Kucharczyk SP Sosnowice
Wyróżnienie - Zuzanna Wągroda SP Sosnowice
Wyróżnienie - Kamil Antos SP Sosnowice
Wyróżnienie - Weronika Dyrga SP Sosnowice
kat. III szkoła podstawowa kl. IV-VI
III miejsce - Michał Dyrga SP Sosnowice
Wyróżnienie - Magdalena Szwed SP Sosnowice
kat. V prace rodzinne
II miejsce - Jakub Suter, Kacper Suter SP Sosnowice14 stycznia 2016 roku uczniowie klas III – VI wraz z opiekunami udali się do kina Piast w Skawinie, by obejrzeć spektakl pt. „Jego Imię… – opowieść o Bożym Narodzeniu i pustych rękach”, przygotowany przez podopiecznych  Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Było to kolejne spotkanie, na które zawsze chętnie i z ogromną ciekawością wyruszamy. I tym razem nie zawiedliśmy się. Dzięki wspaniałej grze aktorskiej jeszcze raz poczuliśmy ducha świąt Bożego Narodzenia i jego przesłanie, że Jezus przychodzi do wszystkich ludzi, którzy chcą Go przyjąć.Nic tak nie integruje grupy, jak wspólny wyjazd na wycieczkę. Dlatego uczniowie klasy III udali się 13 stycznia 2016 roku do teatru Groteska w Krakowie na sztukę „Aksamitny Królik”. Powieść Margery Williams, na podstawie której powstała inscenizacja, cieszy się sławą na świecie.
Podczas przedstawienia poznaliśmy chłopca i jego przyjaciół – zabawki. Zawędrowaliśmy wspólnie do świata magii i czarów, by odkryć, czy szczera miłość małego chłopca może dać zabawce prawdziwe, upragnione życie i by zrozumieć, co w życiu ma największą wartość. Spektakl porusza bardzo ważne problemy, pokazując w metaforyczny, lecz czytelny sposób, że przyjaźń jest uczuciem absolutnie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania w świecie.
Spektakl bardzo podobał się widzom, szczególnie stylowa i pomysłowa scenografia, piękne, oryginalne kostiumy i doskonała gra aktorów.

T.P.


ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie Rodziców klas I - VI odbędzie się we wtorek 12 stycznia 2016 r.
o godz. 17:30
7 stycznia 2016 r. dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę do Parku św. Mikołaja w Zatorze. Po przybyciu na miejsce jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znaleźliśmy się w Krainie Bajek. Odwiedziliśmy chatkę Królewny, która spała na ziarnku grochu, chatkę Złotowłosej, Calineczki, Kopciuszka, Śpiącej Królewny, Dziadka Mroza, siedmiu krasnoludków oraz trzech świnek. Widzieliśmy Kota w butach, 101 dalmatyńczyków oraz Piratów z Karaibów. Z wielką radością spotkaliśmy się ze św. Mikołajem, któremu podziękowaliśmy za świąteczne prezenty. Prawdziwą atrakcją okazał się dla dzieci przemarsz przez park wraz z bajkowymi postaciami, podczas którego Baba Jaga postraszyła nas swoją miotłą :-) Posileni, rozgrzani gorącą herbatą i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Sosnowic.HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

Józef z Maryją, anioły, diabeł, królowie, pasterze, gwiazdor, a także ksiądz, turoń, Żyd, śmierć i Krakowianki – takich niezwykłych gości mogli spotkać mieszkańcy Sosnowic, a to wszystko za sprawą grupy kolędników ze Szkoły Podstawowej w Sosnowicach. Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele nawiązując do tradycji „chodzenia po kolędzie” życzyli zdrowia, szczęścia oraz pomyślności w nowym 2016 roku. Barwny korowód to żywy dowód na to, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskiej wsi. Kolędnicy budzili zachwyt wśród mieszkańców, którzy z wielką otwartością i gościnnością przyjmowali niezwykłych gości.

[czytaj więcej]SZKOLNA WIGILIA

"Jest taki dzień
bardzo ciepły, choć grudniowy,
dzień, zwykły dzień,
w którym gasną wszelkie spory..."

W ostanim dniu przed zimową przerwą świąteczną odbyła się w naszej tradycyjna szkolna wigilia. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie jasełkowe przygotowane przez ks. Artura Głąba oraz uczniów klas V i VI. Aktorzy słowami Biblii i kolęd opowiedzieli historię Bożego Narodzenia. Czworo uczniów klasy III zagrało na fletach kolędę "Gdy się Chrystus rodzi".
Następnie pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne  życzenia, po czym wszyscy udali sie do swych sal. Tam dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i zjedliśmy wigilijny posiłek. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.
Uroczystość wprawiła wszystkich w podniosły, świąteczny nastrój.
T.P.
FOTOGRAFIE


ZAWODY PIŁKI SIATKOWEJ W BRZEŹNICY

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzeźnicy 17 grudnia odbyły się Gminne Zawody Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców. Do zawodów przystąpiły cztery drużyny chłopców i pięć drużyn dziewcząt. Nasi reprezentanci w obydwu kategoriach zajęli dobre III miejsce. Poziom gry był wyrównany w obydwu grupach, a mecze były zacięte i pełne emocji do ostatniej piłki.
Serdeczne podziękowania dla pań Bożeny Adamus i Marty Kozy oraz panów Krzysztofa Adamusa i Andrzeja Zaleńskiego za przyczynienie się do rozwoju szkolnej piłki siatkowej.

 P.O.

FOTOGRAFIE
WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY III DO KRAKOWA

15 grudnia 2015 r. uczniowie klasy III byli na wycieczce w Krakowie. Najpierw zwiedzali Rynek. Obejrzeli Kościół Mariacki, wieżę ratuszową oraz makietę ratusza, Sukiennice, kościół św. Wojciecha. Wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Sporo czasu zajęło im podziwianie barwnych pamiątek na stoiskach w Sukiennicach no i naturalnie zakupy.
Następnie wszyscy udali się do Najmniejszej na Świecie Fabryki Cukierków "Ciuciu Cukier Artist". Słodycze są tam produkowane ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII - wiecznych małych manufaktur. W fabryczce odbył się pokaz, podczas którego dzieci mogły obejrzeć od początku do końca, jak powstają cukierki i lizaki, poczuć aromat unoszący się podczas produkcji. Każdy uczestnik pokazu własnoręcznie wykonał dla siebie lizak. Na zakończenie wszyscy otrzymali małe paczuszki kolorowych cukierków. To była bardzo słodka wycieczka.
 T.P.
FOTOGRAFIE


ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie Rodziców odbędzie się we wtorek 15 grudnia 2015 r.
o godz. 17:00


LEKCJA HISTORII W PAŁACU W RYCZOWIE

Uczniowie z klasy V i VI uczestniczyli w zajęciach z cyklu „Historia żywa” w dniu 14.12.2015 r. Tematem prelekcji przedstawionej przez mgr Roberta Wójcika były „Manewry i obyczaje kawalerii II RP”. Następnie odbył się konkurs związany z omawianym tematem. W nagrodę uczniowie otrzymali grę historyczną „Znaj Znak”, film „Potop” oraz dyplomy. Spotkanie odbyło się w Pałacu w Ryczowie, własności generała Zygmunta Piaseckiego (1893-1954), który jako jedyny kawalerzysta II Rzeczypospolitej Polskiej trzykrotnie otrzymał krzyż Virtuti Militari, dowódcy 7 Pułku Ułanów Lubelskich i Krakowskiej Brygady Kawalerii. W Pałacu w Ryczowie zgromadzono rodzinne zdjęcia i pamiątki Zygmunta Piaseckiego.

H.B.

FOTOGRAFIEKLASA DRUGA NA WYCIECZCE w KRAKOWIE

Dnia 14.12.2015 r. klasa druga wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Jej głównym celem było zwiedzenie pokonkursowej wystawy Szopek krakowskich, która ma miejsce w Muzeum Historycznym. Kolejny punkt wycieczki to wizyta w Teatrze Współczesnym na spektaklu pt. „Piękna i Bestia”. Szopki krakowskie to barwne, bogato zdobione konstrukcje inspirowane architekturą Krakowa, ukazujące scenę Bożego Narodzenia. Tradycja ich wykonania sięga początków XIX wieku. Tworzeniem dawnych szopek trudnili się rzemieślnicy i robotnicy budowlani zamieszkujący krakowskie przedmieścia, a ich dzieła były kukiełkowymi teatrzykami służącymi do wystawiania widowisk o narodzeniu Chrystusa. Współczesne szopki powstają specjalnie na konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkurs odbywa się co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Wykonane z nietypowych materiałów z prawdziwie zegarmistrzowską precyzją są zjawiskiem unikalnym i nie występującym nigdzie poza Krakowem. W drodze do teatru zatrzymaliśmy się na Rynku, aby obejrzeć ozdoby świąteczne wystawione na kiermaszu świątecznym. W teatrze zobaczyliśmy historię dobrej i pięknej córki, która udaje się do mrocznego zamku Bestii i chcąc ocalić życie ojca zostaje tam zamiast niego w niewoli. Spektakl dostarczył wszystkim dużo wrażeń, a na koniec jeszcze niespodzianka - spotkanie ze św. Mikołajem. Nasza wycieczka do Krakowa to dobra lekcja historii, tradycji i sztuki.
B.B.
FOTOGRAFIE


W niedzielę 13 grudnia w gościnnej sali Wadowickiego Centrum Kultury odbyła się XV gala Festiwalu Artystycznego Talenty. Naszą szkołę reprezentowała Julia Dyrga z klasy V, która podczas przesłuchań 1 grudnia otrzymała od jury w składzie: Krystyna Hussak - Przybyło - pedagog, reżyser, instruktor teatralny ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Mateusz Dewera – aktor telewizyjny i teatralny, reżyser z Krakowa,Paweł Buszewicz - pedagog, reżyser, instruktor teatralny z Krakowa, nominację do nagrody Talent 2015 w kategorii teatr. Po emocjonującym oczekiwaniu Julia otrzymała z rąk Dyrektora WCK Piotra Wyrobca wymarzoną statuetkę Pegaza, czym przysporzyła radości rodzinie, opiekunowi artystycznemu – Agnieszce Wolskiej i nam wszystkim. Serdecznie gratulujemy.PAULINA ADAMUS MISTRZYNIĄ POWIATU W TENISIE STOŁOWYM

W Zespole Szkół nr 2 w Choczni 10 grudnia odbył się finał powiatowy w tenisie stołowym. Paulina Adamus, uczennica klasy szóstej, drugi rok z rzędu w kategorii dziewcząt stanęła na najwyższym stopniu podium i została Mistrzynią PowiatuWadowickiego. Paulina nie miała sobie równych podczas całego turnieju. Dzięki tej wygranej tenisistka awansowała do turnieju rejonowego, który odbędzie się na przełomie lutego i marca 2016 r. Mistrzyni ma bardzo duże szanse, aby awansować do finałowego turnieju wojewódzkiego. Dzień później w Choczni odbyły się także zawody drużynowe, na których Paulina wspólnie z Julią Dyrgą oraz Karoliną Zaleńską zajęły pierwsze miejsce i zostały Mistrzyniami Powiatu, a chłopcy Michał Dyrga i Paweł Machnik po zaciętej walce okazali się vice-mistrzami powiatu w drużynie. Trzymamy kciuki za dziewczęta i chłopców w dalszych rozgrywkach i po cichu liczymy na jeszcze większe sukcesy.
Serdeczne podziękowania dla pań Barbary Dyrgi i Doroty Zaleńskiej oraz dla panów Krzysztofa Adamusa i Andrzeja Bieniasa za przyczynienie się do rozwoju szkolnego tenisa stołowego.
 MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY

W czwartek 03.12.2015r. odbył się V Mikołajkowy Turniej Sprawnościowy dla klas II i III szkół podstawowych. Zawody były zorganizowane przez Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Łączanach pod patronatem Wójta Gminy Brzeźnica pana Bogusława Antosa. W tym roku konkurencje sportowe był trudne i wymagały bardzo dużej sprawności od uczestników mimo to wszyscy bawili się bardzo dobrze. Po zakończonych zawodach dzieci otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy oraz piękne paczki od Św. Mikołaja.WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W pierwszych dniach grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Ponieważ wszyscy uczniowie naszej szkoły są grzeczni :-), Święty Mikołaj przybył do nich z wizytą. W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III. Na początku wszyscy obejrzeli inscenizację "O królewnie w storczyk zaklętej" w wykonaniu Teatru Każdej Sztuki z Nowego Sącza. Spektakl opowiadał o potrzebie przyjaźni, tolerancji oraz szacunku do innych i otaczającego świata. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, Podziwiały barwne dekoracje i ładną muzykę.
Potem nastąpiło spotkanie ze Świętym Mikołaje, od którego każde dziecko otrzymało słodki upominek.
T.P.
FOTOGRAFIE
PORANEK Z BAŚNIĄ

1 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Poranku z baśnią”.
Uczniowie klasy 1 i 2 gościli panią Elżbietę Dyrgę, babcię Zuzanny z klasy 2. Pani Elżbieta wybrała i przeczytała dzieciom baśń pt. O królewiczu zaklętym w żabę”oraz barwnie opowiedziała baśń pt. „Kryształowa kula”.
W czasie spotkania zapanowała atmosfera zaciekawienia bo tym razem wszyscy uczniowie słuchali opowieści o królewiczu zaklętym w żabę, ale jak to w baśniach bywa i tym razem wszystko dobrze się skończyło; dobro zwyciężyło zło.GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

1 grudnia 2015 roku Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy po raz dziewiętnasty zorganizowało Gminny Konkurs Ortograficzny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III: Zuzanna Pławecka, Bartosz Zięcik i Kacper Zięcik. Konkurs był podzielony na dwie części. Najpierw uczestnicy pisali ze słuchu, a potem rozwiązywali test.
Reprezentantka naszej szkoły, Zuzanna Pławecka z kl. III, zdobyła II miejsce. Gratulujemy!
T.P.
FOTOGRAFIE na stronie CKiP


W naszej szkole już od dłuższego czasu działa kącik czytelniczy utworzony pod hasłem: Przeczytaj i podaj dalej. Twórcami są sami uczniowie, którzy wraz z nauczycielką języka polskiego Agnieszką Wolską zaaranżowali miejsce, w którym podczas przerw i przed lekcjami czytają książki. Zgromadzili na ten cel wiele pozycji, które przynieśli z domu, by podzielić się z innymi. Miejsce służy do czytania, ale także do rozmowy na temat literatury. W ten sposób chcemy włączyć się do propagowania czytelnictwa w naszej szkole.1 grudnia klasy IV i VI wraz z wychowawczyniami pojechały do Krakowa, gdzie dzięki inspiracji książką „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla uczestniczyły w warsztatach w Krakowskiej Manufakturze Czekolady. Było bardzo słodko, pachnąco i wesoło. Uczniowie od prowadzącego warsztaty dowiedzieli się wiele na temat tworzenia pralinek i tabliczek smakowitych czekolad. Po ujarzmieniu i zapakowaniu własnoręcznie wykonanych słodkości udaliśmy się do sklepu, gdzie nie można było oderwać wzroku od wspaniałych wyrobów.
Ucztę smakową poprzedziła uczta duchowa, gdyż wcześniej udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Krakowie do Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach, gdzie podziwialiśmy płótna dawnych mistrzów. Szczególnie uczniom spodobały się ogromne dzieła Jana Matejki.TENIS STOŁOWY W WITANOWICACH

W poniedziałek 30 listopada w Szkole Podstawowej w Witanowicach odbył się półfinał powiatowy w tenisie stołowym. Nasi uczniowie jak co roku na tym etapie rozgrywek uzyskali bardzo dobre wyniki. Wśród dziewcząt I miejsce wywalczyła Paulina Adamus, a wśród chłopców Paweł Machnik. W rozgrywkach drużynowych Paulina Adamus, Julia Dyrga i Karolina Zaleńska zajęły I miejsce, a chłopcy w parze Paweł Machnik i Michał Dyrga uzyskali II miejsce. Michał Dyrga, także w grze singlowej zdobył IV miejsce. Wszyscy wymienieni zawodnicy awansowali do finału powiatowego, który 10 i 11 grudnia odbędzie się w Choczni. W zawodach wzięli udział, także: Krzysztof Bienias i Mariusz Klaja. Wszystkim serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za dalsze etapy rozgrywek.

P.O.

FOTOGRAFIESPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI

W ramach propagowania czytelnictwa wśród uczniów zaprosiliśmy do naszej szkoły znanego autora książeczek dla dzieci, Wiesława Drabika.
Wiesław Drabik wydał ponad 200 zabawnych, pieknie ilustrowanych bajeczek, które cieszą się dużą popularnością wśród młodych czytelników.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I - IV oraz przedszkolaki za starszej grupy. Mieli okazję
zapoznać się z najnowszymi bajkami oraz dowiedzieć się, skąd ich autor czerpie pomysły i inspiracje. Młodzi czytelnicy mogli też wypytać o warsztat i stronę techniczną tworzenia książek dla dzieci. Autor przytaczał zabawne anegdoty, czytał fragmenty tekstów, pokazywał, jak przygotowuje się książeczki do druku oraz zadawał pytania dotyczące znajomości bajek. Poprawne odpowiedzi nagradzane były naklejkami i zakładkami.
Uczennice klasy III przygotowały dla gościa niespodziankę w postaci piosenki i ułożonego przez jedną z nich wiersza. Na zakończenie dzieci mogły kupić książeczki i zdobyć autograf pisarza.
T.P.
FOTOGRAFIE


UCZNIOWIE KLASY V NA WYCIECZCE W KRAKOWIE

27.11.2015 r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią Henryką Brożek i księdzem Arturem Głąbem uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Pierwsza część miała na celu rozwijanie przyrodniczych i technicznych zainteresowań uczniów. W Muzeum Inżynierii Miejskiej wykonywali doświadczenia oraz oglądali wystawy. Kolejnym etapem wycieczki było kino, gdzie dzieci zobaczyły film „Dobry Dinozaur”.
H.B.
FOTOGRAFIE


ANDRZEJKOWA DYSKOTEKA

W środowe popołudnie 25 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Przy doskonałej muzyce i różnego rodzaju wróżbach andrzejkowych przygotowanych przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego (i nie tylko) wszyscy uczniowie bawili się bardzo dobrze i miło spędzili czas. A jak było, proszę zobaczyć na załączonych zdjęciach. 

P.O.

FOTOGRAFIE


KONKURS CZYTELNICZY "PRZYJACIELE KUBUSIA PUCHATKA"

25 listopada  2015 r. odbył się w naszej szkole 7. Gminny Konkurs CZytelniczy "Przyjaciele Kubusia Puchatka". W konkursie wzięło udział 21 uczniów z siedmiu szkół z naszej gminy. Uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający znajomość książki A.A. Milne'a "Kubuś Puchatek".
Konkurs był też okazją do zawarcia nowych znajomości, intergowania się z uczniami innych szkół.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wizytę w naszej szkole i udział w konkursie. Dziękujemy też nauczycielom i rodzicom za pomoc w przygotowaniach do konkursu oraz przywiezieni dzieci do Sosnowic, by mogły wziąć udział we współzawodnictwie.

T.P.
FOTOGRAFIE


WYCIECZKA DO URZĘDU GMINY W BRZEŹNICY

24.11.2015 r. uczniowie z klasy IV, V i VI wraz z wychowawcami odwiedzili Urząd Gminy. Z dziećmi spotkali się Wójt Gminy Brzeźnica Pan Bogusław Antos i Sekretarz Urzędu Pani Jolanta Baca. Najpierw przekazali uczniom informacje o pracy Urzędu i zadaniach władzy lokalnej, a następnie oprowadzili ich po obiekcie, w którym mieści się urząd. Uczniowie mieli okazję zobaczyć urzędników podczas wykonywania obowiązków. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie wystawy „ToTuToTam : moja okolica” w Galerii Polsko-Słowackiej w Brzeźnicy. Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali prace młodych artystów ze Szkoły Podstawowej im. Edmunda Bojanowskiego w Kiabakari (Tanzania) i Pracowni Twórczej BĘ202.GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

W niedzielne popołudnie 15 listopada spotkaliśmy się w Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy na kolejnym Gminnym Konkursie Recytatorskim. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii: recytacja, w grupie I: Magdalena Lupa i Szymon Mosór, a w grupie starszej: Paulina Adamus i Dominika Kucharczyk. Mieliśmy także swoich  przedstawicieli w kategorii: teatr, gdzie w młodszej grupie zaprezentowały się: Zuzanna Dyrga i Martyna Kucharczyk, a w grupie II: Julia Dyrga i Martyna Tuman. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Katarzyna Sarba i Marek Studnicki, które wyróżniło naszych uczniów. Martyna Kucharczyk zajęła III miejsce, a Zuzanna Dyrga otrzymała wyróznienie, natomiast wśród starszych Julia Dyrga zajęła III miejsce. Bardzo się cieszymy z sukcesu i wszystkim uczestnikom oraz nagrodzonym serdecznie gratulujemy tymbardziej, że Martyna Kucharczyk i Julia Dyrga będą preprezentować szkołę w Wadowicach podczas Festiwalu Artystycznego „Talenty 2015”.
A.W.
FOTOGRAFIE


NOC FILMOWA

W nocy z 10 na 11 listopada nasza szkoła ożyła za sprawą kolejnej porcji dobrego kina. Podobnie jak na poprzedniej nocy z filmem na frekwencję nie można było narzekać. Wyposażeni w śpiwory, koce, poduchy i pidżamki z zaciekawieniem oglądaliśmy filmy. Rozpoczęliśmy od „Kopciuszka” poprzez „Chce się żyć”, „Hobbita. Bitwa pięciu armii”, „Harrego Pottera i insygnia śmierci cz.II”, „Sherlock Holmes. Gra cieni”. Ponadto uczniowie mieli możliwość zagrać w PlayStation4 dzięki jednemu z uczniów, który udostępnił sprzęt. Co ciekawe nikomu nie chciało się spać, a posileni smaczną pizzą mieliśmy siły aż do rana. Już zapraszamy na kolejną noc w grudniu...
A.W.
FOTOGRAFIE


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Droga do wolności” to montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez uczniów klasy IV w przededniu Święta Niepodległości. Przygotowana prezentacja pokazywała koleje losu Rzeczypospolitej od utraty niepodległości w roku 1795 aż do  jej odzyskania w 1918  roku.  123 lata ukazane zostały jak podróż pociągiem od stacji: Niewola do stacji: Wolność. Niezwykłe wrażenie zrobiły przedszkolaki, które gościnnie zaprezentowały „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Odczucie podniosłej rangi uroczystości potęgował półmrok panujacy podczas całego przedstawienia.
A.W.
FOTOGRAFIE


WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK
9 listopada 2015 roku uczniowie klasy 2 brali udział w wycieczce do Krakowskiej Fabryki Ozdób Choinkowych"ARMAR" , gdzie zapoznali się z procesem wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych.
W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych,gdzie malowały samodzielnie bombki. Na bombkach tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Powstały prawdziwe cuda! Była to największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży.
Po warsztatach uczniowie obejrzeli film przedstawiający technologię tworzenia bombek. Następnie udali się na zwiedzanie kolejnych sal; do "srebrzalni", gdzie zobaczyli, jak powstają szklane ozdoby za pomocą związku azotanu srebra, potem - do sali, w której znajdowała się maszyna do suszenia pomalowanych i ozdobionych bombek. Pani prowadząca warsztaty poinformowała uczestników, że wszystkie ozdoby choinkowe malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Po wyjściu z dekoratorni udali się do sklepu, gdzie zobaczyli bombki, które były wyprodukowane w fabryce i przygotowane są do sprzedaży.
Na koniec wizyty uczestnicy wycieczki odebrali swoje elegancko zapakowane prace. Wracając do szkoły, każdy myślał już o nadchodzących świętach i o choince, którą ozdobi wykonana dzisiaj bombka.
Po zwiedzaniu i zakupach w Fabryce ozdób choinkowych wyruszyliśmy w dalszą podróż do Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagienikach „Nie lękajcie się”. Centrum zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie.

B.B.

FOTOGRAFIEBOHATEROWIE BAJEK Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z pewnością wielu z nas i to niezależnie od wieku ma swojego ulubionego bohatera z dzieciństwa. Czy jest nim Kaczor Donald, Myszka Miki lub ktoś z rodziny Smerfów? A może jednak jest to postać z rodzimych kreskówek - Reksio, Bolek i Lolek. Wybór jest ogromny i dlatego też po korytarzach szkolnych w czwartkowy poranek można było spotkać Pocahontas, Smerfetkę , Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, a także Minionki czy Indian.

[czytaj więcej]ŚNIADANIE DAJE MOC

6 listopada 2015 r. uczniowie klas 1, 2, 3 oraz oddziałów przedszkolnych naszej szkoły jak co roku wzięli udział w programie; „Śniadanie daje moc”. Wraz z rodzicami wykonaliśmy wspaniałe śniadania obfitujące w owoce i warzywa. Śniadania wykonane w klasach były bardzo smaczne oraz zdrowe, o czym świadczyła natychmiastowa konsumpcja. Stwierdziliśmy, że takie akcje będziemy organizować częściej w naszej szkole.
K.H.
FOTOGRAFIE


SUKCES NASZYCH TENISISTÓW

W środę 4 listopada na sali gimnastycznej w Łączanach odbyły się gminne zawody tenisa stołowego szkół podstawowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów. Cztery dziewczynki i czterech chłopców. Jak co roku reprezentanci szkoły uzyskali doskonałe rezultaty. Drużyny dziewcząt i chłopców w składzie Paulina Adamus, Julia Dyrga oraz Paweł Machnik i Mariusz Klaja zajęły I miejsce. Natomiast w grze pojedynczej Paulina Adamus i Mariusz Klaja wywalczyli I miejsce. Paweł Machnik II miejsce, Michał Dyrga IV miejsce, a Krzysztof Bienias i Karolina Zaleńska VI miejsce w swoich kategoriach . Wszyscy wymienieni zawodnicy awansowali do dalszego etapu rozgrywek tj. półfinału powiatowego, który jak co roku będzie rozgrywany w Witanowicach. Zawody pokazały, że nasza szkoła już od kilku lat specjalizuje się w rozgrywkach tenisa stołowego. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
P.O.
FOTOGRAFIE


DZIEŃ OTWARTY DLA RODZICÓW

Zapraszamy Rodziców na dzień otwarty w naszej szkole
w czwartek 5 listopada 2015 r. w godz. od 17:00 do 18:00.


WIECZÓR FILMOWY

W naszej szkole ruszył cykl seansów filmowych pod hasłem”Spotkajmy się nocą...”. Pierwsza prezentacja odbyła się wieczorem 29 października i była przygotowaniem do całonocnego oglądania filmów. Rozpoczęliśmy od klasyki filmów fantastycznych, czyli „Gwiezdnych wojen” i „Avatara”. Frekwencja na wieczornym seansie w szkole  przerosła najśmielsze oczekiwania, ponieważ zgłosili się niemal wszyscy uczniowie z klas IV – VI. Kolejne spotkanie z filmem będzie już niedługo i czeka nas cała noc z dobrym kinem, zatem do zobaczenia nocą...
A.W.
FOTOGRAFIE
PROJEKT "WALORY PRZYRODNICZE GMINY BRZEŹNICA"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „Znam – rozumiem – chronię –– poznanie, propagowanie oraz ochrona zasobów przyrodniczych gminy Brzeźnica”, realizowanym przez Urząd Gminy w Brzeźnicy. W ramach realizacji projektu uczniowie wykonywali następujące zadania:
1. Przygotowali zdjęcia na wystawę i do kalendarza pt. „Walory przyrodnicze gminy Brzeźnica”.
2. Wykonali plakaty i ulotki na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw, które kolportowali wśród mieszkańców naszej miejscowości.
3. Uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”.
4. Zorganizowali zbiórkę makulatury.
5. Brali udział w sadzeniu roślin ozdobnych, które zostały zakupione w ramach projektu.
6. Uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego w Krakowie.
Podejmowane działania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o przyrodzie naszej gminy i zwróciły uwagę na potrzebę propagowania postaw proekologicznych.

FOTOGRAFIE
H.B.
MECZ PIŁKI NOŻNEJ

W poniedziałek 19 października został rozegrany mecz piłki nożnej halowej na sali gimnastycznej w Brzeźnicy między SP Sosnowice i SP Brzeźnica w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po zaciętej i wyrównanej grze zwycięzcami spotkania zostali chłopcy z naszej szkoły. Gratulacje!PASOWANIE NA UCZNIA. DZIEŃ NAUCZYCIELA

Puk, puk- to ja taki mały pierwszaczek
Puk, puk- to ja taki mały uczniaczek
Puk, puk- to ja pukam szkoło do twych drzwi
Puk, puk- to ja szkoło bądź przyjazna mi”
14 X w naszej szkole odbyły się dwie ważne uroczystości: Ślubowanie klasy I oraz Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy I z przejęciem, uroczyście ślubowali, że będą się starali, by być dobrymi uczniami i Polakami, że godnie będą reprezentować naszą szkołę na zewnątrz. Dzień ten zapadł im w pamięci, gdyż po ślubowaniu zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: nauczyciel ,emeryci, sołtys, radni wsi Sosnowice, dyrektor szkoły, nauczyciele oraz wszyscy uczniowie. Następnie uczniowie klasy VI wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego złożyli nauczycielom życzenia oraz odśpiewali gromkie „Sto lat”.SUKCES MAGDALENY GUGUŁY

W czwartek 1 października na stadionie MKS Skawa Wadowice odbyły się powiatowe indywidualne biegi przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Magdalena Guguła uczennica klasy IV zajęła świetne III miejsce i dzięki temu awansowała do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 7 października w Nowym Targu. Gratulujemy finalistce i życzymy dalszych sukcesów sportowych. W zawodach wzięli także udział Michał Dyrga oraz Marek Kucharczyk.

P.O.

FOTOGRAFIESPOTKANIE Z DIETETYKAMI

30 września 2015 r. odwiedziły naszą szkołę panie Natalia Jankowicz i Aleksandra Kowalczyk, absolwentki kierunku dietetyka w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Spotkały się z wszystkimi uczniami. W interesujący sposób przedstawiły dzieciom zawód dietetyka, poszerzyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznały z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które mogłyby zostać wyeliminowane z jadłospisu bez szkody dla organizmu. Tłumaczyły, dlaczego należy ograniczać spożycie słodyczy i słodkich napojów, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Potem dzieci pracowały w grupach, komponując właściwie zbilansowane jadłospisy. Przedstawiały je za pomocą rysunków.
To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, które w późniejszym życiu mogą ich uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi.
T.P.
FOTOGRAFIE


PROGRAM MAŁY MISTRZ

Jest to ogólnopolski program popularyzujący aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Projekt ma przyczynić się do zwiększenia zainteresowania kulturą fizyczną najmłodszych uczniów z klas I-III szkół podstawowych. Projekt ten jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a merytorycznie wpiera go Małopolskie Kuratorium Oświaty.
[czytaj więcej]GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE

W poniedziałek 28 września w Brzeźnicy na stadionie sportowym odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Były to pierwsze zawody w roku szkolnym 2015/2016. W biegach uczestniczyło pięć szkół. Wśród kilkunastu reprezentantów naszej szkoły najlepsze miejsca zajęli: Magdalena Guguła I miejsce, Marek Kucharczyk III miejsce, Ewa Szwed IV miejsce i Michał Dyrga VI miejsce. Wszystkie wymienione osoby awansowały do powiatowych zawodów w biegach przełajowych, które odbędą się 01.10. 2015 r. w Wadowicach. Gratulacje!!!ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

25 września uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w obchodach V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (WMTDay). Edukacyjna akcja miała na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w zabawowej formie.
W tegorocznych obchodach święta tabliczki mnożenia, uczniowie przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Podczas zabawy wyłonili spośród siebie ekspertów tabliczki mnożenia, a potem wszyscy zagrali w matematyczne bingo.
Akcja dostarczyła uczestnikom niesamowitych i pozytywnych emocji.
Koordynator szkolny"POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU"

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej programie "PoczytajMY".

W ramach projektu uczniowie klas V i VI przy wsparciu nauczyciela - bibliotekarza tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.

[czytaj więcej]

WYNIKI KONKURSU "WARTO POMAGAĆ"

Gminy Brzeźnica otrzymała „Złoty Certyfikat” w XV edycji akcji „Zachowaj trzeźwy umysł”.
Projekt Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień od różnych środków psychoaktywnych.
W kampanii tej głównym celem jest promowanie postaw zdrowego stylu życia oraz zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii.
Do akcji włączyli się także uczniowie naszej szkoły. W konkursie plastyczno-literackim uczniowie mieli za zadanie zilustrować powiedzenia „Warto pomagać” lub „Razem lepiej”.

Laureatką konkursu plastycznego została uczennica Maria Kucharczyk

Koordynator Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Edyta Babska przekazała podziękowania wszystkim, którzy z zaangażowaniem włączyli się w działania związane z kampanią „Zachowaj trzeźwy umysł”.WYJAZD DO INTERAKTYWNEGO KINA

24.09.2015 r. uczniowie klas II-VI wzięli udział w programie edukacyjnym pt. „W Królestwie zwierząt”, który odbył się w Cinema Park „Bonarka” w Krakowie. Program ten miał interaktywną formułę. Uczniowie, brali udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów, poznawali warunki panujące w amazońskiej dżungli, dowiedzieli się jak chronić naturalne środowisko, towarzyszli ptakom w czasie ich corocznych migracji . Program ten odbywał się w sześciu salach kinowych; interaktywnej, inspiracji, ruchu, wyobraźni, muzyki, 3D. W sali interaktywnej uczniowie sprawdzali swoją wiedzę odpowiadając na pytania, najlepsi otrzymali nagrody!
Wyjazd ten był dla uczniów ciekawą, przyjemną i kreatywną zabawą.

B.B.

FOTOGRAFIESPOTKANIE Z POLICJANTEM

We wtorek 22 września 2015 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z policjantem z Posterunku Policji w Brzeźnicy.
Pan Policjant rozmawiał z dziećmi na temat niebezpieczeństw, jakie grożą dzieciom na co dzień - w domu, w szkole, na ulicy, w kontaktach z obcymi i przy korzystaniu z Internetu. Pouczał również, jak tych niebezpieczeństw uniknąć.
Ponieważ po raz kolejny uczestniczymy w akcji "Odblaskowa szkoła", przypomniał, jak ważne jest, by być widocznym na drodze i jak ważną rolę odgrywają noszone przez pieszych elementy odblaskowe.
Dużą radość sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia policyjnej czapki i obejrzenia z bliska policyjnej pałki i kajdanek.

FOTOGRAFIE


JUŻ PŁYWAM

Województwo Małopolskie, wzorem lat ubiegłych, kontynuuje w 2015 r. realizację projektów ogólnorozwojowych, umożliwiających wszechstronny rozwój dzieci z małopolskich szkół podstawowych, w ramach zajęć pozalekcyjnych, poprzez aktywną rekreację ruchową, między innymi projekt „Już pływam”, zapobiegający wadom postawy i skrzywień kręgosłupa oraz promujący bezpieczne zachowanie się w wodzie.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu „Już pływam”. W jego ramach piętnastu uczniów klasy pierwszej co tydzień uczestniczy w nauce pływania. Zajęcia odbywają się na Krytej Pływalni „Delfin” w Wadowicach.

FOTOGRAFIEZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie Rodziców odbędzie się w czwartek 10 września 2015 r.
o godz. 17:00


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

1 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta o godzinie 8.00 w Kościele Parafialnym w Paszkówce.
Następnie uczniowie udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 rozpoczęła się inauguracja nowego roku szkolnego.
Wszystkich zebranych bardzo serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Elżbieta Kosek.
Na inauguracji nowego roku szkolnego 2015/2016 oprócz uczniów klas I-VI, grona pedagogicznego, obecni byli również rodzice i dziadkowie uczniów. Oto fragmenty przemówienia Pani Dyrektor:
1 września, pierwszy dzwonek i powrót do szkoły po wakacjach. Od dziś rozpoczynamy kolejny rok szkolny - Czas nowych wyzwań. Serdecznie witam wszystkich uczniów, a szczególnie tak liczną klasę pierwszoklasistów oraz ich rodziców.......
Drodzy Uczniowie, 1 września to szczególny dzień w polskim kalendarzu. Dla nas to czas spokojnego rozpoczęcia zajęć szkolnych, dla tych w 1939 r., był to początek II wojny światowej, okrutnej okupacji hitlerowskiej, trwogi, strachu i straszliwej gehenny, której wiele milionów istnień ludzkich nie przeżyło. Dlatego musimy pamiętać o tych wydarzeniach , czcić pamięć bohaterów walczących za naszą wolność.
W nowym roku szkolnym życzę Nauczycielom sukcesów, satysfakcji z wykonywanej pracy, Uczniom jak najlepszych wyników i wielu sukcesów, Rodzicom zaś cierpliwości i zadowolenia z dzieci oraz owocnej współpracy ze szkołą....

Następnie uczniowie klasy II wierszami i piosenką powitali uczniów klasy I.
Na zakończenie Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców klas:
Klasa I Krystyna Hardek
Klasa II Bogusława Brożek
Klasa III Teresa Paździor
Klasa IV Agnieszka Wolska
Klasa V Henryka Brożek
Klasa VI Magdalena Gajek

Po części oficjalnej uczniowie pod opieką swoich wychowawców udali się do wyznaczonych sal lekcyjnych.ZEBRANIE RODZICÓW

Zebranie organizacyjne dla rodziców wszystkich dzieci przedszkolnych
odbędzie się 27 sierpnia 2015 r. (czwartek)
o godz. 17.00.


DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU

Zapraszamy nowo przyjęte przedszkolaki wraz z rodzicamina dni adaptacyjne
w przedszkolu w dniach 25 – 28 sierpnia 2015 r, w godz. 10.00 – 12.00.
Prosimy o przyniesienie obuwia zamiennego.